Profesor Henryk Skarżyński z Małopolski zdobywa prestiżową Nagrodę Jerzmanowskich

2 min czytania
Profesor Henryk Skarżyński z Małopolski zdobywa prestiżową Nagrodę Jerzmanowskich

Wyjątkowe wyróżnienie dla profesora Henryka Skarżyńskiego w sercu Małopolski! Jego przełomowe osiągnięcia medyczne zostały docenione prestiżową nagrodą, która przez lata była symbolem najwyższej klasy naukowej i społecznej. To wydarzenie, które łączy historię z nowoczesnością, odbyło się w niezwykłym miejscu na Wawelu.

  • Małopolska świętuje na Zamku Królewskim wyjątkowy sukces profesora Henryka Skarżyńskiego
  • Przełomowe operacje profesora Skarżyńskiego zmieniają życie mieszkańców Małopolski i nie tylko

Małopolska świętuje na Zamku Królewskim wyjątkowy sukces profesora Henryka Skarżyńskiego

W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczystość, podczas której profesor Henryk Skarżyński otrzymał Nagrodę im. Erazma i Anny Jerzmanowskich prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Umiejętności. To jedno z najbardziej cenionych odznaczeń naukowych w Polsce, często nazywane polskim Noblem”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz Jadwiga Wójtowicz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Historia tej nagrody sięga początku XX wieku. Została ustanowiona dzięki testamentowi inżyniera Erazma Jerzmanowskiego, który zgromadził ogromny majątek podczas pracy w Stanach Zjednoczonych. Przed II wojną światową jej wartość odpowiadała aż 12 kilogramom złota, co podkreślało rangę tego wyróżnienia. Po długiej przerwie spowodowanej wojennymi zawirowaniami, nagroda została reaktywowana w 2008 roku dzięki wsparciu władz Małopolski.

Przełomowe operacje profesora Skarżyńskiego zmieniają życie mieszkańców Małopolski i nie tylko

Profesor Skarżyński to pionier w dziedzinie otorynolaryngologii i audiologii. Już w 1992 roku przeprowadził pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej operację wszczepienia implantu ślimakowego, dając szansę na słyszenie osobom dotkniętym głuchotą. Jego innowacyjne podejście zaowocowało stworzeniem metody PDCI (partial deafness cochlear implantation), którą zastosował po raz pierwszy na świecie w 2002 roku u dorosłego pacjenta z częściową głuchotą, a dwa lata później u dziecka.

Dzięki jego pracy tysiące osób odzyskało możliwość odbierania dźwięków otaczającego świata od muzyki po naturalne odgłosy przyrody. Profesor jest autorem tysięcy publikacji naukowych oraz promotorem wielu doktoratów i habilitacji. W 2020 roku został wybrany członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Jesteśmy na Wawelu, w tym szczególnym miejscu, gdzie w 2024 roku zainicjowaliśmy obchody 1000-lecia koronacji pierwszego króla polskiego. Pokazujemy wielkich Polaków, a pan profesor do nich należy… To dzięki panu chorzy ludzie usłyszeli piękne dźwięki muzyki i natury. To jest bezcenna i niebywała wartość, za którą bardzo dziękuję.” podkreślił marszałek Łukasz Smółka podczas uroczystości.

Ta nagroda to nie tylko zasłużone uznanie dla profesora Skarżyńskiego, ale także symbol rozwoju nauki i medycyny w Małopolsce. Mieszkańcy regionu mogą być dumni z faktu, że tak wybitna postać działa właśnie tutaj, przyczyniając się do poprawy jakości życia wielu osób.

Na podst. Urząd Marszałkowski Kraków

Autor: krystian