Wideokonferencja w sprawie pryszczycy - rządowe działania na rzecz ochrony zwierząt

W obliczu zagrożenia pryszczycą w Polsce, rząd podejmuje zdecydowane kroki!
- Małopolska w gotowości na walkę z pryszczycą
- Jak mieszkańcy mogą pomóc w walce z pryszczycą?
Wczoraj w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyła się ważna wideokonferencja, podczas której omawiano działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pryszczycy. Spotkanie prowadził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, a wzięli w nim udział przedstawiciele kluczowych instytucji oraz wojewodowie z różnych regionów.
Małopolska w gotowości na walkę z pryszczycą
Podczas spotkania zwrócono uwagę na dynamiczny rozwój sytuacji związanej z pryszczycą w krajach sąsiednich. Minister Siekierski podkreślił konieczność współpracy między różnymi ministerstwami oraz służbami, aby skutecznie przygotować się na ewentualne scenariusze. W szczególności omawiano działania podjęte w poszczególnych województwach, które mają na celu monitorowanie i kontrolowanie sytuacji na granicy. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zaznaczył:
Monitorujemy sytuację na granicy. Kontrole są zintensyfikowane. Na dwóch najbardziej przepustowych przejściach granicznych ze Słowacją prowadzimy działania dezynfekcyjne.”
Dotychczas skontrolowano ponad sto transportów zwierząt, co świadczy o zaangażowaniu służb w ochronę przed chorobą.
Jak mieszkańcy mogą pomóc w walce z pryszczycą?
Władze apelują do mieszkańców o czujność i szybkie zgłaszanie wszelkich podejrzeń dotyczących pryszczycy. W najbliższym czasie planowane jest połączone posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które będzie miało na celu omówienie dalszych kroków. Mieszkańcy powinni być świadomi podstawowych zasad postępowania w przypadku podejrzenia choroby. Warto pamiętać, że szybka reakcja może uratować wiele zwierząt i zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się choroby. Wszyscy są zachęcani do ścisłej współpracy z lokalnymi służbami oraz do aktywnego uczestnictwa w działaniach mających na celu ochronę zdrowia zwierząt. Dzięki zaangażowaniu rządu oraz lokalnych władz, Małopolska staje przed szansą skutecznej walki z pryszczycą, co może przynieść korzyści nie tylko dla hodowców, ale także dla całej społeczności.
Na podst. Urząd Wojewódzki Kraków
Ostatnie Artykuły

Najlepsze sushi na dowóz w Krakowie 2026: Top 5 miejsc, które warto znać

W weekend część rekreacyjnych kursów w Krakowie nie wyjedzie na trasę

Pamiątki po pilocie LPR wrócą do Krakowa podczas Nocy Muzeów

Uniwersytecki zwierzyniec w Collegium Maius - rodzinne warsztaty z pazurem

Hantawirus na pokładzie Hondiusa. Służby mówią o niskim ryzyku

W Płaszowie zabrzmią głosy ocalałych. Kraków wraca do najboleśniejszej pamięci

Rzeki Krakowa z własnym muzeum. Mieszkańcy wybrali nazwę oddziału

Ptakofonia w Bibliotece - zajęcia, które wyostrzyły zmysły

Noc Muzeów w Krakowie. Zabytkowe tramwaje i nocne kursy pojadą gęściej

Na Radzikowskiego rusza nowa nawierzchnia. Kierowców czekają chwilowe utrudnienia

Pilecki jako gra na żywo. Muzeum AK szykuje mocną Noc Muzeów

Kraków posłucha o sile, wpływie i dyplomacji bez złudzeń

Krakowska biblioteka otwiera przestrzeń, w której kolor mówi najwięcej

Profesor, który budował polskie dziedzictwo - 85 lat Andrzeja Rottermunda
Przydatne dane teleadresowe
- Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości - kontakt, godziny i dojazd
- Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego - kontakt, pożyczki, doradztwo i nieruchomości
- Dom Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Łanowa 41 - kontakt, godziny, informacje
- Bursa Szkolnictwa Ponadpodstawowego nr 3 w Krakowie - kontakt, rekrutacja, opłaty i warunki
- Krakowski Holding Komunalny - kontakt, Ekospalarnia i ścieżka edukacyjna
- Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie - kontakt, zajęcia, wynajem sal
