Kraków upamiętni Krzysztofa Pendereckiego w piątą rocznicę jego śmierci

Już w sobotę, 29 marca, Kraków uczci pamięć wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który odszedł pięć lat temu. W Panteonie Narodowym zapłonie symboliczny znicz, a miasto przypomni o jego niezatartej obecności w kulturze!
- Kraków wspomina Krzysztofa Pendereckiego w wyjątkowy sposób
- Uroczysty koncert symfoniczny w Rzymie na cześć Pendereckiego
Kraków wspomina Krzysztofa Pendereckiego w wyjątkowy sposób
W najbliższą sobotę, 29 marca, minie pięć lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów Krzysztofa Pendereckiego. Jego twórczość na stałe wpisała się w historię muzyki współczesnej, a sam artysta przez ponad sześć dekad był związany z Krakowem. Z tej okazji w Panteonie Narodowym przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się uroczystość, podczas której zapalony zostanie symboliczny znicz przez przedstawicieli władz miasta w ramach akcji Kraków Pamięta”.
Uroczysty koncert symfoniczny w Rzymie na cześć Pendereckiego
Rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego zbiegła się z innym ważnym wydarzeniem 20. rocznicą odejścia papieża Jana Pawła II. W związku z tym, 1 kwietnia w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny. W programie znajdzie się monumentalne dzieło kompozytora Credo” , które powstało w 1998 roku. To głębokie wyznanie wiary artysty będzie miało szansę rozbrzmieć w jednym z najważniejszych miejsc dla katolików na świecie.
Na scenie wystąpią znani polscy soliści: Iwona Hossa, Natalia Rubiś, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski oraz Łukasz Konieczny. Orkiestrę oraz chóry poprowadzi maestro Maciej Tworek, który przez wiele lat był asystentem Pendereckiego. Plakat koncertu zaprojektował Marcin Maciejowski, artysta znany z portretu Krzysztofa Pendereckiego, który promował festiwal z okazji jego 80. urodzin.
To niezwykłe wydarzenie to nie tylko hołd dla wybitnego twórcy, ale także okazja do refleksji nad jego niezatartego wpływu na kulturę zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Opierając się na: UM Kraków
Autor: krystian