Kraków upamiętni 85. rocznicę sowieckiej zbrodni na Polakach

W Krakowie odbyła się wzruszająca uroczystość, która przypomniała o tragicznych losach Polaków deportowanych przez Sowietów. 85 lat temu miała miejsce pierwsza masowa wywózka obywateli Rzeczypospolitej, a władze lokalne oraz mieszkańcy złożyli hołd ofiarom tych brutalnych zbrodni.
- Kraków pamięta o ofiarach deportacji do ZSRR
- Wzruszające chwile podczas składania kwiatów
Kraków pamięta o ofiarach deportacji do ZSRR
Uroczystość na Placu im. ojca Adama Studzińskiego zgromadziła wielu uczestników, w tym przedstawicieli rodzin Sybiraków oraz lokalnych władz. Wicemarszałek Ryszard Pagacz podkreślił znaczenie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski i zostali skazani na zesłanie. Naszym obowiązkiem jest walka o prawdę i pamięć o skazanych na zesłanie głównie dlatego, że walczyli o wolną i niepodległą Polskę, za to że byli Polakami. Dzisiaj są dla nas wzorem patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny” - mówił wicemarszałek.
Wzruszające chwile podczas składania kwiatów
Ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą Zesłańców Sybiru. Uczestnicy oddali hołd przymusowo wywiezionym Polakom, a wicemarszałek Pagacz reprezentował Samorząd Województwa Małopolskiego. Warto przypomnieć, że w latach 1940-1941 Sowieci przeprowadzili cztery masowe deportacje, które dotknęły tysiące rodzin, w tym osoby związane z konspiracją oraz te, które uciekły przed okupacją niemiecką. Organizatorami tego ważnego wydarzenia byli Wojewoda Małopolski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz inne lokalne instytucje. To kolejny krok w kierunku upamiętnienia tragicznych wydarzeń historycznych i zapewnienia, że pamięć o nich będzie trwała w sercach przyszłych pokoleń.
Opierając się na: Urząd Marszałkowski Kraków
Autor: krystian