80. rocznica akcji Koppe” uroczystości już jutro

2 min czytania
80. rocznica akcji Koppe”  uroczystości już jutro

W sobotę, 13 lipca, odbędą się obchody 80. rocznicy akcji specjalnej Koppe”, jednej z najbardziej śmiałych operacji zbrojnych przeprowadzonych przez żołnierzy batalionu Parasol” w Krakowie. To wyjątkowe wydarzenie upamiętnia bohaterstwo polskich żołnierzy i ich walkę z niemieckim okupantem.

  • Historia akcji specjalnej Koppe”
  • Uroczystości rocznicowe
  • Ekspozycja edukacyjna

Historia akcji specjalnej Koppe”

Akcja specjalna Koppe” miała miejsce 11 lipca 1944 roku, kiedy to żołnierze elitarnego batalionu Parasol” Armii Krajowej przeprowadzili brawurowy atak na ulicach Krakowa. Celem operacji był gen. Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie, jeden z głównych organizatorów terroru wobec polskiej ludności. Dowództwo Kedywu powierzyło to zadanie oddziałowi dowodzonemu przez Stanisława Leopolda Rafała”. Miejsce zasadzki wybrano na rogu ul. Powiśle i pl. Kossaka.

Pomimo starannie przygotowanego planu, auto gen. Koppego zdołało wyminąć blokadę, a sam Niemiec uszedł z życiem. Niestety, podczas odwrotu kilku akowców poległo, odniosło rany lub dostało się w ręce Niemców, którzy później zamordowali ich w więzieniu Montelupich. Wilhelm Koppe po wojnie ukrywał się pod nazwiskiem Lohmann i pracował jako dyrektor w fabryce czekolady w Bonn. Został aresztowany w 1960 roku, jednak dwa lata później zwolniono go z aresztu, a proces umorzono w 1964 roku. Koppe zmarł w 1975 roku w wieku 79 lat.

Uroczystości rocznicowe

Obchody 80. rocznicy akcji Koppe” odbędą się w sobotę, 13 lipca. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej za dusze poległych i zmarłych żołnierzy batalionu Parasol” i Kedywu Okręgu Kraków AK w kościele kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 o godz. 10:30. Następnie, o godz. 12:00, planowane są dalsze obchody przy ul. Powiśle 23, które obejmą Apel Poległych, modlitwę oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą akcję.

Każdego roku uroczystości te przyciągają przedstawicieli środowisk kombatanckich, harcerskich oraz władz samorządowych. Wśród uczestników znajdują się także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, która dziedziczy tradycje batalionu Parasol”, oraz Jednostka Wojskowa NIL im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa Nila”.

Ekspozycja edukacyjna

Obchodom towarzyszyć będzie ekspozycja tablic edukacyjnych, przygotowana przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz krakowski oddział IPN. Tablice będą eksponowane w miejscu akcji przy ul. Powiśle do godz. 13:30. Później będzie można zapoznać się z nimi w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w forcie Jugowice” przy ul. Fortecznej 28.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do uczczenia pamięci bohaterów, ale również do refleksji nad historią i wartościami, które przyświecały walczącym o wolność. Uczestnictwo w tych uroczystościach to wyraz szacunku dla tych, którzy oddali życie za naszą wolność, oraz przypomnienie o ich niezłomnym duchu i odwadze.

Według informacji z: Urząd Miasta Krakowa

Autor: krystian