Nauka języka obcego dla młodzieży – jaki język wybrać?

Języki obce to przepustka na świat, dlatego warto uczyć się każdego języka. Najbardziej popularnym jednak językiem na całym świecie jest język angielski. W jakim wieku najlepiej więc rozpocząć jego naukę? Czy warto uczyć się więcej niż jednego języka?

Nastolatek, a języki obce

Język angielski w dzisiejszych czasach nauczany jest już na etapie przedszkolnym. Im wcześniej rozpoczniemy jego naukę, tym lepiej – jednak nigdy nie jest na to za późno. Jest to uniwersalny język, którym posługuje się obecnie wiele milionów ludzi. Znajomość języka angielskiego pozwoli więc na podróżowanie, pracę w międzynarodowej firmie czy swobodną rozmowę ze znajomymi z drugiego końca świata.

Angielski to podstawa – jednak każdy dodatkowy język obcy otwiera przed nastolatkiem nowe możliwości. Warto od najmłodszych lat włączyć do edukacji także naukę dodatkowego języka obcego. To bardzo duży plus w najróżniejszych procesach rekrutacji – czy to na studia zagraniczne, czy do międzynarodowej firmy. Znajomość dodatkowych języków obcych zwiększy więc szanse na to, że to właśnie Twoje dziecko spełni swoje marzenia.

Jak osiągnąć najlepsze efekty w nauce języka obcego?

Dla najlepszych efektów przy nauce jakiegokolwiek języka obcego najważniejsza jest systematyczność. Regularna nauka daje najlepsze rezultaty. Nie muszą to być codzienne lekcje z lektorem – między nimi można utrwalać sobie materiał w inny sposób. Jednym z takich sposobów są lekcje dostępne na portalu YouTube – na przykład Past Continuous w 20 minut. W ten sposób szybko i sprawnie można powtórzyć sobie zagadnienia z wcześniejszych zajęć.

Jeżeli Wasze dziecko zamierza jednocześnie uczyć się więcej niż jednego języka, to warto pomóc mu w znalezieniu sposobu na taką symultaniczną naukę. Nauka dwóch języków w tym samym okresie czasu wymaga większej samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu. Warto też pamiętać o możliwości stosowania różnych metod nauczania w przypadku konkretnego języka. Metoda nauki, która sprawdziła się w przypadku jednego języka, nie musi okazać się skuteczna w przypadku innego.

Jak zmotywować nastolatka do nauki języka?

Nie każdy nastolatek lubi uczyć się języków obcych. Nie możesz zmusić do tego swojego dziecka. Ważne jest jednak, aby zachęcać i przedstawiać zalety władania językami obcymi. W pewnym wieku młodzież zaczyna mieć świadomość tego, jak przydatna w codziennym życiu jest znajomość języków obcych. Dzięki niej będą mogli poznawać nowych ludzi i nowe kultury – na przykład wyjeżdżając na programy wymian szkolnych i studenckich.

Tempo i metoda nauki języka obcego powinno być dostosowane do potrzeb danej osoby. W dzisiejszych czasach można przebierać w najróżniejszych formach nauki języków. To nie tylko materiały edukacyjne takie jak podręcznik, ale też możliwość organizacji prywatnych zajęć z native speakerami, słuchanie muzyki oraz podcastów w oryginalnym języku, oglądanie filmów i seriali na platformach streamingowych, a także aplikacje mobilne oraz gry edukacyjne wspomagające naukę języków obcych.