23 września 1941 r., na wniosek wówczas płk. dypl. Stanisława Sosabowskiego, z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, 4 Brygada Kadrowa Strzelców została przemianowana na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Dziś jej tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa, która właśnie obchodzi swoje święto. W uroczystej zbiórce z tej okazji na błoniach Zamku Królewskiego w Niepołomicach uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– O tym, że służba wojskowa jest wymagająca, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Dzisiejsze święto 6 Brygady Powietrznodesantowej to doskonała okazja do podziękowania wszystkim żołnierzom za ich zaangażowanie i poświęcenie dla Ojczyzny. Niejednokrotnie już przekonaliśmy się, że można na Was liczyć w każdej sytuacji. Życzę wszystkim pomyślności na każdy dzień służby i satysfakcji z jej pełnienia. Silna Biało-Czerwona to wyraz naszego patriotyzmu i gwarancja bezpieczeństwa oraz międzynarodowego pokoju. Polski rząd nieustannie podejmuje działania zmierzające do unowocześnienia i wyspecjalizowania polskiej armii, aby zapewnić Polakom bezpieczną przyszłość. To nasze zobowiązanie, które konsekwentnie i na wielu polach realizujemy. Tu nie może być kompromisów, skrótów i wątpliwości. Bezpieczeństwu nadaliśmy jednoznaczny i najwyższy priorytet – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Obchody rozpoczęły się już w piątek mszą świętą w kościele św. Agnieszki w Krakowie, po której w Dowództwie 6BPD miał miejsce uroczysty capstrzyk.

Dzisiejsza dalsza część wydarzeń, z uroczystym apelem, odbyła się na błoniach Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Święcie jednostki towarzyszył piknik spadochroniarski. Dla dzieci przygotowano specjalną strefę zabaw, chętni mogli porozmawiać z rekruterami w mobilnym punkcie rekrutacji. Na gości czekał też tradycyjny żołnierski poczęstunek.

Więcej o 6 BPD: https://www.wojsko-polskie.pl/6bpd/zadania-brygady/

AH0A4871AH0A4698AH0A4499AH0A48844D5A4633AH0A4438AH0A4618AH0A4457AH0A4688AH0A4442AH0A48654D5A4624