W niedzielę 3 września w Wieliczce odbył się rodzinny piknik „Finał wakacji” zorganizowany przez miejscową Ochotniczą Straż Pożarną i Kopalnię Soli. Była to dla nas okazja do edukacji i promowania bezpiecznych zachowań wśród mieszkańców i turystów oraz promocję służby w Policji.

3 września w Wieliczce odbył się rodzinny piknik „Finał wakacji z górnikami i strażakami” , zorganizowany przez Ochotniczą  Straż Pożarną w Wieliczce, Kopalnię Soli „Wieliczka”,  przy wsparciu Powiatu Wielickiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 
Piknik odbył się na placu przy tężni solankowej. W akcji wzięli udział policjanci z wydziałów Prewencji, Ruchu Drogowego oraz Doboru i Szkolenia KWP w Krakowie, Oddziału Prewencji Policji w Krakowie i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji  w Krakowie, jak również technik kryminalistyki, przewodnicy psów i policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie oraz policjanci z KPP w Wieliczce.  

Swoje stoiska  prezentowali także przedstawiciele innych służby, których priorytetem jest także szeroko rozumiane bezpieczeństwo, tj. m.in. strażacy, żołnierze WOT i ratownicy medyczni.

Policyjne miasteczko edukacyjno – profilaktyczne cieszyło się dużym powodzeniem wśród odwiedzających. Policjanci prowadzili aktywną profilaktykę z dziećmi  poprzez różnego rodzaju gry i konkursy. Przekazywali dzieciom odblaski, malowanki, plany lekcji, krzyżówki, itp. Chętni mieli możliwość obejrzenia z bliska policyjnego radiowozu oraz przymierzenia elementów umundurowania, aby poczuć, choć na chwilę, jak to jest być policjantem. Ogromnym zainteresowaniem cieszył „Inspektor Wawelek” (policyjna maskotka), z którym wykonywano pamiątkowe fotografie.
Wręczając ulotki edukacyjne młodzieży i dorosłym, policjanci omawiali  sposoby zapewnienia bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. W szczególności seniorów przestrzegano przed oszustami i ich podstępnymi metodami działania prezentując przy tym dedykowane im materiały profilaktyczne. 

Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska sprzętu technika kryminalistyki używanego do zabezpieczania śladów oraz przyjrzenia się  tresurze psów policyjnych. Policyjni kontrterroryści prezentowali swój pojazd opancerzony „Tur” oraz robota policyjnego używanego do przenoszenia niebezpiecznych ładunków. 

Mieszkańcom, turystom prezentowano także materiały promujące zawód policjanta, tj. ulotki informacyjne „Zostań Policjantem”, czasopisma  policyjne, itp., opowiadano przy tym o specyfice służby w Policji zachęcając do wstępowania w nasze szeregi. 
Piknik okazał się radosnym końcem wakacji i optymistycznym początkiem roku szkolnego.