Trudno sobie wyobrazić wykształconego człowieka, który nie potrafiłby zamienić kilku słów w języku obcym. Oczywistym wyborem wydaje się nauka języka angielskiego, niemniej wielu uczniów decyduje się na niemiecki lub francuski. Coraz większą popularność zyskują egzotyczne języki, a więc chiński i japoński, a dużym zainteresowaniem z pewnością cieszą się skandynawskie. Dlaczego warto uczyć się obcych języków oraz jak efektywnie się do tego zabrać?
Dlaczego warto?
Każda nowa umiejętność przydaje się w życiu zawodowym i prywatnym. Umiejętność swobodnego porozumiewania się językiem obcym w mowie i w piśmie wydaje się fundamentalną kompetencją wykształconego, nowoczesnego człowieka. Oczywiście wielu może uznać, że w dobie aplikacji internetowych nie trzeba już intensywnie uczyć się języków obcych, lecz jest to błędne myślenie. Internet zawsze może nas zawieść, natomiast umiejętności pozostaną z nami do końca życia, jeśli rzecz jasna odpowiednio o nie zadbamy i nie zapomnimy o regularnych ćwiczeniach. Pierwsze lata nauki nowego języka są niewątpliwie intensywne, lecz kiedy zaczniemy posługiwać się nim w praktyce, nauka nowych słówek i zagadnień gramatycznych będzie nam przechodziła coraz łatwiej. Zamiast zastanawiać się nad tym, że trzeba coś powiedzieć lub napisać w języku obcym, po prostu to zrobimy, nie przejmując się ewentualnymi błędami. Mówienie i pisanie w obcych językach poszerza granice świata, ponieważ pozwala poznać ludzi i ich kulturę. Język jest nośnikiem kultury, toteż im bardziej się w niego zagłębimy, tym lepiej zrozumiemy świat.
Od czego zacząć?
Jeśli w przeszłości z różnych powodów zaniedbaliśmy naukę naszego drugiego języka, warto zabrać się wpierw za niego. Są to wspomniany już angielski, niemiecki, francuski, a być może rosyjski czy włoski. Niemniej trzeci język (i każde kolejne) wybierajmy stosownie do zainteresowań. Być może chcemy nauczyć się niemieckiego, by zapewnić sobie lepsze możliwości zawodowe? Albo ciągnie nas do wielkiej rodziny języków słowiańskich, bo wymową i gramatyką są podobne do polskiego? Albo zainteresował nas k-pop, więc ciągnie nas do poznania sekretów języka koreańskiego? Motywacji, by uczyć się języków, jest wiele, lecz cel jeden: szybkie rezultaty. Zatem uzbrójmy się w cierpliwość, ściągnijmy sobie kilka filmów w interesującym nas języku, wypożyczmy kilka lekkich lektur, rozejrzyjmy się za kursem lub szkołą językową albo przekonajmy przyjaciela, by zechciał od czasu do czasu podjąć z nami dialog po angielsku czy niemiecku (jeśli oczywiście sam zna te języki).
Praktyka, praktyka i praktyka
Ze względu na swoją powszechność język angielski wydaje się reprezentatywnym przykładem nauki języka obcego. Uchodzi za dość łatwy do nauczenia się. Oczywiście nie raz pojawią się trudniejsze tematy takie jak wzory trybów warunkowych, czasowniki nieregularne, czasowniki modalne czy idiomy, jednak nie powinniśmy się nimi przejmować. Najważniejsza jest bowiem nauka słów, a na gramatykę przyjdzie czas. Powinniśmy skupić wszystkie siły na oswojeniu się z dużą ilością słów, co zrobimy poprzez czytanie anglojęzycznej literatury, słuchanie filmów bez napisów, słuchanie wiadomości i radia czy wreszcie tłumaczenie tekstów z języka polskiego na angielski i na odwrót. Więcej porad odnośnie nauki języka angielskiego znajdziemy między innymi w social mediach, na przykład tutaj: https://www.facebook.com/SzybkaNaukaPro/?locale=pl_PL.