– Ponad 5,3 mln zł dla samorządów z powiatu tatrzańskiego i prawie 13 mln zł dla samorządów z powiatu nowotarskiego. Takie środki trafiły na południe Małopolski z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków. To ważne wsparcie dla inwestycji, dzięki którym zachowany zostanie blask podhalańskich pereł wśród zabytków. To wyraz naszej troski o zachowanie świetności polskiego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Dziś wicewojewoda wraz z parlamentarzystami: wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, posłami: Anną Paluch i Andrzejem Gutem-Mostowym oraz senatorem Janem Hamerskim wręczył samorządowcom ze wskazanych powiatów czeki potwierdzające przyznane dofinansowanie. Uroczystości odbyły się przed kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach oraz przed kościołem pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku.


Powiat nowotarski


Wysokość środków dla samorządów z powiatu nowotarskiego:

Powiat nowotarski – 1 800 260 zł (1 zadanie)
Gmina Czorsztyn – 1 176 000 zł (1 zadanie)
Gmina Krościenko nad Dunajcem – 1 176 000 zł (4 zadania)
Gmina Lipnica Wielka – 245 000 zł (1 zadanie)
Gmina Łapsze Niżne – 1 000 000 zł (4 zadania)
Gmina Nowy Targ – 1 223 040 zł (2 zadania)
Gmina Ochotnica Dolna – 1 000 000 zł (1 zadanie)
Gmina Raba Wyżna – 1 225 000 zł (3 zadania)
Gmina Rabka-Zdrój – 800 000 zł (3 zadania)
Gmina Spytkowice – 999 000 zł (1 zadanie)
Gmina Szaflary – 196 000 zł (1 zadanie)
Miasto i Gmina Czarny Dunajec – 910 400 zł (2 zadania)
Miasto i Gmina Szczawnica – 1 088 780 zł (4 zadania)

 – Prawie milion złotych to kwota dofinansowania, które pozwoli przeprowadzić prace konserwatorskie przy ołtarzach bocznych w zabytkowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach. Z największej dotacji może się cieszyć powiat nowotarski, który dzięki ponad 1,8 mln zł będzie mógł dokonać oceny bezpieczeństwa konstrukcji oraz wykonać prace zabezpieczające budynku bazyliki Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu
– mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.


Powiat tatrzański


Wysokość środków dla samorządów z powiatu tatrzańskiego:

Gmina Bukowina Tatrzańska – 988 000 zł (2 zadania)
Gmina Kościelisko – 3 500 000 zł (1 zadanie)
Gmina Poronin – 112 700 zł (1 zadanie)
Miasto Zakopane – 931 000 zł (1 zadanie)

– Nie bez powodu przekazujemy dziś czeki potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla samorządów z powiatu tatrzańskiego przed kościołem pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. Ta świątynia bowiem zostanie wyremontowana dzięki przyznanym gminie środkom, które wynoszą 3,5 mln zł. Jest to najwyższe dofinansowanie, jakie otrzymał małopolski samorząd w ramach I naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – mówi wicewojewoda.


Kolejna szansa


– Polskie zabytki to duma wielu polskich lokalnych społeczności. To jednocześnie dbałość o tę żywą tkankę polskiej kultury. Tak naprawdę zabytki przecież przenoszą przeszłość w teraźniejszość i zanoszą ją także w przyszłość do kolejnych pokoleń – są tą arką przymierza między dawnymi i młodszymi laty i właśnie o nie musimy i chcemy dbać – podkreślał premier Mateusz Morawiecki przy ogłoszeniu wyniku I naboru.

– Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego Małopolska otrzymała prawie 202 mln zł w ramach I naboru do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych. 26 lipca ruszył nabór II. To dodatkowe środki dla samorządów na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Jednostki samorządu terytorialnego mają czas na złożenie wniosku do 16 sierpnia – przypomina wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Wyniki I naboru dla Małopolski:
https://www.gov.pl/web/premier/zabytki-w-calej-polsce-odzyskaja-dawny-blask?fbclid=IwAR3cWM8ifLurSk8PJDpzsxbZuVe0BnzqPvh_yGcGAMaSMFPFn-SjiDnIPus

Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków, które należą do samorządu lub jednostki jemu podległej. Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będą przeznaczone na:
   •    prace konserwatorskie,
   •    restauratorskie,
   •    roboty budowlane.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:
   •    do 150 000 zł
   •    do 500 000 zł
   •    do 3 500 000 zł.

Więcej o Rządowym Programie Odbudowy Zabytków i nowym naborze

– Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków kolejne tysiące zabytkowych obiektów - kamienice, siedziby szkół, przedszkoli, instytucji publicznych, ale także kościoły i cmentarze - przejdą renowacje i znów będą cieszyć swoim pięknem. Zadbane odrestaurowane zabytki to koło zamachowe gospodarki, ale również wyraz wspólnej troski o nasze dziedzictwo, o materialne pamiątki przeszłości, o to, co jest ważne dla Polski i Polaków jako wspólnoty – podkreślał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Spytkowice Spytkowice Spytkowice Spytkowice Spytkowice Spytkowice Kościelisko Kościelisko Kościelisko Kościelisko Kościelisko