Rozstrzygnięcie Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz kolejnego naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, skutki ulewy w Rabce-Zdroju i opadu gradu w Korzennej oraz formy pomocy mieszkańcom, a także praca Policji – to niektóre tematy porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda Kmita jednoznacznie odniósł się do pytań o pracę Policji.

– Apeluję o wyciszenie emocji. Niedługo święto Policji. Jak ci posłowie opozycji staną i będą dziękowali Policji za pracę? To apolityczna służba dbająca o Polaków. Apeluję do posłów, którzy kontrolują coś na siłę, o opamiętanie. Nie służy to wyjaśnieniu sprawy. Komendant główny świetnie pokazał krok po kroku działania Policji. Słuchaliśmy tego nagrania. Nie ma wątpliwości. To była troska służb o życie i zdrowie osoby. To apolityczna służba dbająca o Polaków. Nie doprowadzajmy do erozji struktur państwa. Policja to organ apolityczny – podkreślił.

– Cały czas jako rząd Prawa i Sprawiedliwości pomagamy samorządom w przebudowie dróg. Do tej pory przekazaliśmy na ten cel w ramach RFRD ponad 1,2 mld zł. Ostatnio Pan Premier Mateusz Morawiecki podpisał oczekiwany program nakładkowy w ramach RFRD. To ponad 73 mln zł dla małopolskich samorządów. Nie zatrzymujemy się jednak. Wsparcie będzie jeszcze większe w ramach kolejnego, dużego naboru. Przekażemy do samorządowców ponad 300 mln zł. Dwa dni temu zakończył się nabór wniosków. To wielkie wsparcie dla samorządów. Wspólnie z Panem Premierem prowadzimy politykę przyjaznych kontaktów – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda poinformował, że specjalna komisja województwa oceni straty spowodowane ulewą w Rabce-Zdroju.

– Działamy sprawnie. Pomoc zostanie niezwłocznie udzielona. Osoby poszkodowane mogą liczyć na pomoc państwa, w tym. tzw. „szybkie zasiłki” w wysokości 6 tys. zł – zapewnił wojewoda Kmita.

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-apeluje-o-wyciszenie-emocji-w-sprawie-pani-joanny 

20230329 Radio <a href=Kraków " style="margin-right:10px;" />