Plany nowego zagospodarowania centrum Stryszowa oddano w ręce mieszkańców. Do konsultacji zaproszono i zaangażowano również dzieci oraz młodzież. Tak zrodził się pomysł powstania skateparku. Na realizację inwestycji gmina Stryszów pozyskała środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś obiekt został oficjalnie otwarty. W wydarzeniu wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także posłowie Marek Polak i Filip Kaczyński oraz senator Andrzej Pająk.

– Wczoraj uczestniczyłem w otwarciu pracowni rezonansu magnetycznego w olkuskim szpitalu. Dziś inaugurujemy funkcjonowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego w Stryszowie. Co łączy te dwie inwestycje? Obie zostały dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Potencjał terenów wokół LKS „Chełm” w Stryszowie będzie w końcu wykorzystany. Powstał tor BMX i skatepark. Jest ścianka wspinaczkowa, siłownia plenerowa czy choćby bieżnia ze skocznią do skoku w dal. Do tego oświetlenie i obiekty małej architektury. Powstały obiekt rekreacyjny jest wielofunkcyjny. Ta modernizacja to gruntowana metamorfoza – ku uciesze w szczególności młodego pokolenia. Na ten projekt gmina otrzymała 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – inwestycji, które – jak widzimy po raz kolejny – są spełnieniem marzeń i oczekiwań mieszkańców
– mówi wojewoda Kmita.

– Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu żaden mniejszy małopolski samorząd nawet nie myślał i nie marzył o takich inwestycjach. Skateparki powstawały w dużych miastach wojewódzkich i powiatowych. Teraz dzięki dobrej współpracy rządu i samorządu, dzięki m.in. Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, takie projekty mają szansę realizacji w mniejszych miejscowościach. Zrównoważony rozwój to także równy dostęp do tego typu obiektów rekreacyjnych – podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

Uroczyste otwarcie skateparku zorganizowane zostało w ramach projektu „Skateboarding Day w gminie Stryszów”. W programie wydarzenia znalazły się pokazy skateboardingu w wykonaniu zespołu skate’owców ze Stowarzyszenia Cool Team z Krakowa. Na najmłodszych czekały także warsztaty jazdy na deskorolce oraz minizawody z nagrodami.

– Głos mieszkańców jest najważniejszy. Uważnie słuchamy ich potrzeb i staramy się sprostać wyrażanym przez nich oczekiwaniom. Dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Stryszów wzbogaciła swoją ofertę rekreacyjną m.in. o skatepark, o który tak zabiegali najmłodsi. To również ważny krok w stronę aktywizacji młodzieży i zachęcania do większego ruchu. Gratuluję Państwu tej ważnej dla gminy inwestycji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 3 175 166 zł. Powstały skatepark ma powierzchnię 500 m2.

W otoczeniu skateparku realizowane są kolejne inwestycje zwiększające funkcjonalność obiektu, w tym finansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Powstaje boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią wraz z oświetleniem i monitoringiem, tężnia solankowa, fontanna, kino plenerowe, kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej oraz altana grillowa.

– Modernizacja i utworzenie tego obiektu stworzyło mieszkańcom gminy ofertę aktywnego wypoczynku i rekreacji, a dzieciom i młodzieży możliwości rozwijania swojej kondycji fizycznej i zainteresowań sportowych. Z kolei w budynku obok prężnie działa Klub „Senior+” w Stryszowie, który powstał i funkcjonuje dzięki współfinansowaniu ze środków z rządowego programu „Senior+” na lata 2021-2025 – mówi wójt gminy Stryszów Szymon Duman.

– Serdecznie gratuluję takiego spojrzenia na potrzeby mieszkańców. Dzięki tym działaniom w samym centrum gminy Stryszów stworzona została szeroka i kompleksowa oferta rekreacyjna i społeczna dla różnych grup mieszkańców, w tym dzieci, młodzieży i seniorów – podkreśla wojewoda Kmita.

W ramach wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Stryszów otrzymała w pierwszym naborze środki finansowe w wysokości 7,1 mln zł. Dofinansowanie zostało w pełni wykorzystane w ubiegłym roku. Dzięki rządowym środkom wsparcie otrzymały – oprócz modernizacji obiektu rekreacyjnego LKS CHEŁM:

  1. Budowa sieci oświetlenia ulicznego w technologii LED o łącznej długości 10,8 km (zadanie obejmuje przysiółki bardzo uczęszczane o dużej gęstości zaludnienia) – 1,1 mln zł,
  2. Budowa centrum rekreacji GRODZISKO w Dąbrówce nad Jeziorem Mucharskim – 1 mln zł,
  3. Budowa sieci wodociągowej (11,8 km) i kanalizacji sanitarnej (14,3 km) w sołectwie Leśnica i części sołectwa Stronie – 3 mln zł.


AH0A2910AH0A3325AH0A3117AH0A2968AH0A3404AH0A3454-1AH0A3496-1AH0A3057AH0A3286-1AH0A3477-1AH0A3591-1AH0A2982AH0A2853