W Limanowej oraz w 15 innych lokalizacjach na terenie całego kraju odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. W wydarzeniu udział wzięli: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Warto być dumnym z polskiego munduru

- Ostatnie miesiące pokazują, jak kruche jest przekonanie, że współczesny świat opiera się na porządku i międzynarodowym ładzie. Zagrożenia, którym trzeba z odwagą i determinacją stawiać czoła, w pełni uzasadniają wzmożone wysiłki na rzecz tego, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, zarówno nam, jak i kolejnym pokoleniom. Mamy świadomość, że nikt nie zrobi tego lepiej, niż wyspecjalizowane i profesjonalne służby mundurowe na czele z Wojskiem Polskim. Nasza armia, systematycznie umacniana i unowocześniana, jest trwałym i silnym gwarantem polskiego bezpieczeństwa. Dlatego też z ogromnym uznaniem spoglądam na żołnierzy, którzy z oddaniem pełnią tę odpowiedzialną służbę. Warto być dumnym z polskiego munduru, warto być dumnym z Wojska Polskiego! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Znaleźć swoją ścieżkę zawodową

- Targi były doskonałą okazją do uzyskania kompleksowych informacji o dostępnych możliwościach rozwoju zawodowego w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak również służby zawodowej. Podczas Targów każdy z uczestników miał szansę na osobistą rozmowę z żołnierzami z różnych rodzajów Sił Zbrojnych, a także podchorążymi i słuchaczami wszystkich uczelni wojskowych. Ważnym elementem była możliwość złożenia wniosku o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wojsko Polskie zaprasza w swoje szeregi! – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Z myślą o wszystkich

Podczas Targów odbywały się pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego i musztry klas mundurowych z ZS Marcinkowice, ZS Tymbark i „Sybiracy”.

Wojskowe Targi Służby i Pracy były również możliwością do obejrzenia nowoczesnego sprzętu wojskowego. Zainteresowani mieli możliwość zobaczenia przeciwlotniczych zestawów rakietowych POPRAD, wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA, moździerzy samobieżnych RAK, czołgu Leopard 2A5, pojazdów AERO, wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności HMMWV, robota saperskiego, sprzętu spadochronowego oraz motocykli VERSUS.

Podczas Targów odbywały się pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego i musztry klas mundurowych z ZS Marcinkowice, ZS Tymbark i „Sybiracy”. Były również m.in. prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Na chętnych czekała wojskowa grochówka, a całość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Krakowie.

Wyjątkowy dzień w życiu żołnierza

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic”. Właśnie tymi słowami, w drugim dniu Targów, 66 żołnierzy złożyło przysięgę na limanowskim rynku. Stanowiła ona zwieńczenie 27-dniowego turnusu szkolenia podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, które żołnierze odbyli w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach.

Znaczna część żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, będzie kontynuowała szkolenie specjalistyczne na wyznaczonych stanowiskach służbowych w jednostkach wojskowych z perspektywą wstąpienia do zawodowej służby wojskowej. Pozostali zasilą zasoby pasywnej rezerwy.

Polski mundur to symbol
- Z radością i satysfakcją patrzę również na tych z Państwa, którzy chcą pójść tą samą drogą i zasilić szeregi Wojska Polskiego. To dla Państwa są Wojskowe Targi Służby i Pracy. Liczę na to, że bogata oferta poszczególnych jednostek pozwoli zainteresowanym związać swoje zawodowe życie z polską armią. Pamiętajcie, że polski mundur to symbol – symbol siły, patriotyzmu i wierności najwyższym wartościom – dodaje wojewoda Kmita.


20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa 20230318 Limanowa