Dzięki bohaterskim czynom, uporowi i wielkiej miłości do Ojczyzny Żołnierzy Wyklętych dziś możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. Pamiętają o nich Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja oraz Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących”. Zorganizowali oni Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

– Patriotyzm to jedna z tych wartości, których należy uczyć młode pokolenie już od najmłodszych lat. Poprzez pamięć o ważnych osobach i wydarzeniach wyrażamy nasz szacunek do nich. Wydarzenia takie jak dzisiejszy koncert pokazują, że polska młodzież kultywuje miłość do Ojczyzny. Dziękuję za przygotowanie tej pięknej oprawy muzycznej – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Koncert wykonali uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Hieronima Henryka Baranowskiego działającej przy Zespole.

Podczas uroczystości wicewojewoda Ryszard Pagacz wręczył nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Za zasługi dla Niepodległej odznaczeni zostali dwaj członkowie Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja oraz członkini Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie.

*

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.

Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022.

Więcej informacji o medalu: https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/medal-stulecia-odzyskanej-niepodleglosci

20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert 20230307 Tyniecka odznaczenia i koncert