Refrakcyjna wymiana soczewki – szansa na dobry wzrok
Rozwój medycyny sprawia, że człowiek coraz dłużej może się cieszyć dobrym zdrowiem i pełną sprawnością fizyczną. Nic dziwnego więc, że w ciągu ostatnich kilku dekad znacznie wydłużyła się średnia długość naszego życia. Za rozwojem medycyny stoi także wzrost naszego codziennego komfortu życia. Wystarczy spojrzeć choćby na okulistykę i metody leczenia wad wzroku.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoba zmagająca się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem była skazana na okulary, a w najlepszym wypadku soczewki kontaktowe. Teraz do wyboru mamy szereg zabiegów, które są prawdziwą szansą na dobry wzrok. Wśród nich znajdziemy m.in. refrakcyjną wymianę soczewek.

Referakcyjna wymiana soczewek - co to jest?

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny zabieg, który umożliwia znaczną poprawę jakości widzenia i daje szansę na wyeliminowanie problemów z zaawansowanymi wadami wzroku. Zabieg polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką o odpowiednich parametrach optycznych.

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polecany jest w szczególności osobom po 40. roku życia, która zmagają się z wysokimi wadami wzroku oraz prezbiopią. Jest to również doskonała alternatywna dla osób, które z różnych względów fizjologicznych nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Procedura refrakcyjnej wymiany soczewki wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Pacjent zostaje poddany znieczuleniu miejscowemu w postaci kropli do oczu, dzięki czemu zabieg jest szybki i bezbolesny. Cała operacja polega na tym, że chirurg wykonuje niewielki otwór w rogówce i usuwa naturalną soczewkę oka. Po usunięciu soczewki, wprowadza na jej miejsce nową, sztuczną soczewkę, która jest odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Refrakcyjna wymiana soczewek jest przeprowadzana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Cały zabieg trwa ok. 20 minut i nie wiąże się on z koniecznością pozostawania w szpitalu. Co ważne, dzięki wszczepieniu sztucznej soczewki pacjent nie jest narażony na wystąpienie zaćmy.

Rodzaje soczewek – na które warto się zdecydować?

Istnieją różne rodzaje soczewek, które mogą być stosowane podczas zabiegu. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju wady wzroku lekarz może zalecić zastosowanie soczewek jednoogniskowych, wieloogniskowych lub torycznych. Wybór odpowiedniej soczewki podczas operacji refrakcyjnej wymiany soczewek jest kluczowy dla uzyskania najlepszych wyników i zadowolenia pacjenta. Co warto wiedzieć na ich temat?

Soczewki jednoogniskowe, zwane także monofokalnymi, to soczewki najczęściej stosowane podczas wspomnianych zabiegów. Pacjent może wybrać soczewkę, która pozwoli na ostre widzenie na odległość daleką lub bliską. Wówczas na tej odległości nie będzie potrzebował okularów. Dla większego komfortu lepszym rozwiązaniem jest wybór soczewek wieloogniskowych, gdyż pozwalają one na ostre widzenie na różnych odległościach. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę podczas codziennego życia - niezależnie od tego, czy dużo podróżujemy samochodem czy czytamy książki. Ostatnie z soczewek – toryczne – zostały stworzone do korygowania astygmatyzmu, czyli wady wzroku, która powoduje zamazanie obrazów i problemy z ostrością widzenia. Soczewki toryczne mają specjalny kształt, który pozwala na korekcję wady. Ponadto soczewki toryczne mogą mieć charakter jedno- lub wieloogniskowy.

Wymiana soczewki refrakcyjnej w Krakowie

Jeśli zmagamy się z wadą wzroku i naszym celem jest wymiana soczewek, Kraków pod tym względem ma naprawdę sporo do zaoferowania. Nic dziwnego, w końcu jest to drugie pod względem wielkości miasto w Polsce, które słynie ze świetnie prosperującego środowiska naukowego. Jedną z renomowanych klinik, w której możemy wykonać tego typu zabieg, jest Krakowskie Centrum Okulistyki Optica. W placówce tej operacje przeprowadza dr n. med. Krzysztof Ochalik. Każdy pacjent przed zabiegiem przechodzi badanie kwalifikacyjne, dzięki któremu lekarz jest w stanie zakwalifikować go do zabiegu i wybrać z nim odpowiednią soczewkę. Po zabiegu należy przestrzegać wszelkich zaleceń medycznych, aby oko mogło się dobrze zagoić i szybko wrócić do pełnej sprawności. Okres rekonwalescencji nie trwa długo, jednak ma ogromne znaczenie dla powodzenia operacji.

Koszt refrakcyjnej wymiany soczewki to ok. 7500-8500 zł. W cenę wliczony jest zarówno koszt soczewki, jak również zabiegu i pierwszej wizyty kontrolnej po nim. Zazwyczaj zabieg wykonuje się na obojgu oczu. Dzięki temu mamy szansę odzyskać dobry wzrok i cieszyć się nim przez resztę życia. To ważne zarówno dla osób, które potrzebują świetnie prosperującego wzroku ze względów zawodowych, jak i dla tych, które nie lubią nosić okularów i soczewek kontaktowych. Refrakcyjna wymiana soczewek to inwestycja w swój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.