Jak wynająć magazyn?

Specyfika prowadzonego przedsiębiorstwa i dynamika procesów logistycznych, jeśli tylko firma rozwija się dobrze, zwykle prowadzi do konieczności korzystania z magazynu. Z kolei skala jej działalności, a także aspekty finansowe, bardzo często sprawiają, że wynajem jest rozwiązaniem o wiele lepszym, aniżeli posiadanie własnego obiektu. W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega proces wynajęcia magazynu; od pierwszej myśli z tym związanej, aż do udanego użytkowania.
 

Specyfika prowadzonego przedsiębiorstwa i dynamika procesów logistycznych, jeśli tylko firma rozwija się dobrze, zwykle prowadzi do konieczności korzystania z magazynu. Z kolei skala jej działalności, a także aspekty finansowe, bardzo często sprawiają, że wynajem jest rozwiązaniem o wiele lepszym, aniżeli posiadanie własnego obiektu. W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega proces wynajęcia magazynu - od pierwszej myśli z tym związanej, aż do udanego użytkowania.

Definicja potrzeb podczas szukania magazynu do wynajęcia

Fundamentem uzyskania satysfakcjonujących efektów, jest stwierdzenie, jakie powinny one być. Na tym etapie dominującą czynnością będzie więc zadawanie sobie pytań.

 • Jaka powierzchnia jest potrzebna na przechowywanie wszystkich produktów?
 • Jak duży zapas miejsca, margines błędu, trzeba przy tym uwzględnić?
 • Jakie tempo operacji logistycznych utrzymuje firma?
 • Czy magazyn powinien znajdować się w konkretnej lokalizacji?
 • Czy potrzebne są dodatkowe usługi, udogodnienia?
 • Być może posiadane towary wymagają specjalnych warunków?
 • Wreszcie; ile pieniędzy można przeznaczyć na tę usługę?

Konkretne odpowiedzi na powyższe pytania - a także inne oczekiwania i uwagi - warto spisać. Jeśli w przyszłości pojawią się dylematy co do wyboru konkretnego magazynu, dodatkową pomocą może być spriorytetyzowanie ich; określenie, z których punktów można zrezygnować, aby uzyskać dodatkowe korzyści w innych sferach.

Nie masz czasu szukać? Sprawdź najnowsze oferty magazynowe na terenie Krakowa i okolic. Nowoczesne magazyny do wynajęcia w Krakowie - niskie czynsze, dobre lokalizacje i profesjonalne doradztwo przy wynajmie.

Efektywne poszukiwania nowoczesnych magazynów

Najbardziej oczywistym obszarem poszukiwań będzie Internet. Okaże się on jeszcze skuteczniejszy, jeśli zostanie wzbogacony o rekomendacje zaprzyjaźnionych przedsiębiorców - najlepiej działających w podobnej branży. W ten sposób wybór zostanie szybko zawężony do najwyżej kilku wykonawców. Niemniej, ostateczna analiza i decyzja zawsze spoczywa na własnych barkach usługobiorcy. Pomocne kryteria to chociażby wygląd strony internetowej i klarowność podanych na niej danych. Istotne znaczenia odgrywa również bezpieczeństwo przechowywanych towarów; zarówno na poziomie infrastruktury obiektu, jak i ewentualnego ubezpieczenia. Uwagę warto zwrócić także na poziom obsługi klienta; uprzejmość i kompetencje pracowników oraz łatwość kontaktu; w końcu tą właśnie drogą rozwiązywana będzie większość problemów. Wreszcie, jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrym pomysłem będzie osobiste, fizyczne obejrzenie obiektu (co pozwoli przy okazji sprawdzić drogę dojazdową).

Negocjacje i umowa najmu

Wynajem magazynu jest w istocie usługą wysoce spersonalizowaną, w której klient jest w stanie otrzymać naprawdę wiele. Ewentualne dodatkowe dyspozycje bardzo często mogą być zrealizowane, nawet jeżeli nie widnieją w standardowo podawanej ofercie firmy. Cena zaś, zwykle ustalana jest indywidualnie; pojawiają się więc dodatkowe rabaty i zniżki, chociażby przy decyzji o długoterminowym wynajmie. To, co z pozoru niemożliwe, a przynajmniej bardzo kłopotliwe, może więc okazać się w pełni wykonalne i relatywnie niedrogie. Najważniejsze, aby wszystkie kluczowe postanowienia - w tym wzajemne zobowiązania stron - znalazły się w formalnie spisanej umowie. Firmie magazynowej powierzane jest własne, często wartościowe mienie; wszelkie niejasności miewają bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Wynajem magazynu w pigułce

 • Wynajęcie dobrego magazynu wymaga profesjonalnego i poważnego podejścia do problemu.
 • Można odnaleźć magazyn, który sprosta każdym potrzebom - konieczna jest jednak ich świadomość.
 • Solidny research przed ostateczną decyzją, zaoszczędzi wielu problemów w przyszłości.
 • Firmy wynajmujące magazyny są elastyczne; wystarczy otwarcie pytać i negocjować.