Konserwacja systemów oddymiania — jak często robić przegląd?

Prawidłowe funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest niezwykle ważne w przypadku budynków. Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom, należy regularnie dokonywać przeglądów m.in. systemów oddymiania. Jak często należy je wykonywać, żeby zapewnić im prawidłowe funkcjonowanie?
Na czym polegają systemy oddymiania?
Systemy oddymiania są niezbędnym elementem instalacji przeciwpożarowej. Przepisy nakazują umieszczenie tych systemów przede wszystkim jako zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych. Dzięki temu, że ścieżka ucieczki jest wentylowana z dymu i substancji szkodliwych, widoczność jest lepsza, a to umożliwia szybkie i sprawne opuszczenie przez mieszkańców pomieszczeń, w których wybuchł pożar. Wydajność systemu powinna być dostosowana do powierzchni budynku. Mechanizm działania systemów oddymiania jest uruchamiany za pomocą specjalnych czujek dymu i pozwala na skuteczną wentylację trującego, gorącego powietrza, będącego często przyczyną uszkodzeń zdrowia lub nawet śmierci.
Co ile należy wykonywać ich przegląd?
Częstotliwość przeglądu systemów oddymiania jest zależna od zaleceń jego producenta. Zazwyczaj wykonuje się je co pół roku, maksymalnie co rok. Co ważne — prace serwisowe i konserwacyjne powinny być wykonywane przez upoważnioną do tego firmę. Nie tylko daje to pewność, że przegląd będzie wykonany fachowo i dokładnie, ale również pozwala zachować gwarancję producenta. Właściciel lub zarządca nieruchomości jest zobowiązany do posiadania aktualnych dokumentów potwierdzających regularne dokonywanie prac konserwacyjnych oraz do przestrzegania terminów dokonywania przeglądów systemów i wszystkich urządzeń przeciwpożarowych. Ich sprawne działanie gwarantuje bezpieczeństwo i pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa.
Jakie jeszcze środki ochrony przeciwpożarowej są niezbędne w budynku?
Aby w pełni zabezpieczyć budynek na wypadek pożaru, należy kierować się zaleceniami zawartymi w instrukcji przeciwpożarowej. Oprócz systemów oddymiania trzeba umieścić w budynku odpowiednią ilość gaśnic i sprzętów przeciwpożarowych. Musi ona być dostosowana do powierzchni wszystkich pomieszczeń. Gaśnice, razem z instrukcją obsługi, muszą być umiejscowione w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Dodatkowo ważne jest, aby wszystkie drogi ewakuacyjne były wyraźnie oznaczone oraz niczym nieblokowane. Dzięki temu w razie wystąpienia niebezpieczeństwa możliwe będzie zapewnienie sprawnej ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w budynku.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski