Susze i wysokie ceny zbóż wprowadzają chaos na rynku nawozów. Rozporządzenia w kwestii żywienia wysokowydajnych krów mlecznych spowodowały, że wiele gospodarstw rolnych odnotowuje straty. Bydła hodowlanego nie udaje się odżywiać jedynie kiszonką z kukurydzy lub paszą wzbogaconą dodatkami żywieniowymi, ponieważ jest to nieekonomiczne. Jak zatem poprawić zdrowie zwierząt hodowlanych i jednocześnie nie popaść w tarapaty finansowe? Lucerna siewna Dimitra to rozwiązanie, które doceniają właściciele gospodarstw rolnych na całym świecie. Doceń je i Ty!

Lucerna siewna Dimitra — królowa wśród odmian tego gatunku

Lucerna siewna Dimitra — bogata w białko i minerały niezbędne dla zdrowia bydła

Czy wiesz, że z jednego hektara lucerny zbierzesz od 8 do 10 ton suchej masy plonu? Oznacza to, że z tego gatunku pozyskasz od 1,5 do 2 ton białka. Lucerna siewna Dimitra to alternatywa dla śruty rzepakowej. Produkcję paszy z hektara lucerny porównuje się do 5 ton poekstrakcyjnej śruty rzepakowej.

Na tym jednak nie kończą się zalety tej rośliny. Dzięki wysokiej zawartości białka i minerałów jest nieocenionym składnikiem pasz dla bydła hodowlanego. Lucerna ma bardzo korzystny skład mineralny. Zawiera aminokwasy egzogenne, sole mineralne, mikroelementy i witaminy. Jest bogata w alfa-tokoferole i beta-karoten.

Lucerna siewna, czyli niepozorna roślina o niesamowitych właściwościach

Lucerna siewna jest odmianą lucerny, która w Polsce występuje najczęściej. Rolnicy doceniają ja ze względu na korzystną cenę i właściwości pastewne. Już znaczenie samej nazwy słowa lucerna wskazuje na to, że mamy do czynienia z niezwykłą rośliną. W języku arabskim lucerna oznacza „ojca całej żywności”. Natomiast łacińska nazwa Herba medica nawiązuje do jej leczniczych właściwości. Za co rolnicy cenią lucernę?

To roślina, która jest nie tylko bogata w białko i minerały, ale także słynie ze swojej wytrzymałości. Odmiana Dimitra jest mrozoodporna, co ma ogromne znaczenie w przypadku wystąpienia mroźnych zim czy przymrozków po siewie.

Dobrze ukorzeniona lucerna staje się niejako „naturalną studnią” dla płycej korzeniących się traw szlachetnych, do których należą: życica trwała, życica wielokwiatowa, kostrzewa łąkowa i tymotka łąkowa. Oznacza to, że zasiew lucerny przygotuje Cię na trudne warunki — suszę i mróz. Dzięki niej Twoje bydło zawsze będzie miało pod dostatkiem paszy, a Ty nie wydasz fortuny na drogie i mało odżywcze mieszanki.

Firma Sowul&Sowul w 2020 roku przebadała odmianę lucerny, jaką jest Dimitra. Okazało się, że ma ona najwyższe parametry białkowe ze wszystkich odmian (badano także odmianę Gea oraz holenderską i amerykańską).

Lucerna siewna Dimitra wygrywa w starciu z innymi odmianami!

Celem badań, które firma Sowul&Sowul przeprowadziła we Wrócikowie, była ocena stanu roślin po zimie, ocena gęstości runi wiosną, początku pakowania, wylegania, wysokości roślin przed każdym pokosem, plonu zielonki w konkretnym pokosie. Wegetacja lucerny siewnej Dimitra była o 3 dni szybsza w porównaniu z odmianą porównawczą, a jeśli chodzi o odmiany holenderską i amerykańską, wyprzedziła je aż o 6 dni. To jednak nie wszystko. W IV pokosie lucerna Dimitra była wyższa o 4 centymetry od odmiany porównawczej, natomiast od odmiany holenderskiej i amerykańskiej o około 8-10 centymetrów. Z hektara lucerny siewnej Dimitry uzyskano tak duży plon zielonki, jak w przypadku 4 pokosów. Dodatkowo lucerna Dimitra ma najniższy współczynnik udziału popiołu surowego (średnio 7,54%) w porównaniu do innych odmian.

Uprawa lucerny — rośliny wymagającej i wrażliwej na wiosenne przymrozki

Mimo że lucerna jest rośliną odporną na mróz, to jej siewki są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Mogą one uszkodzić szyjki korzeniowe i spowodować ich zamieranie. Z tego właśnie powodu nie zaleca się uprawy lucerny na terenach nadmorskich i górskich, czyli tam, gdzie jest chłodno i wietrznie.

Pamiętaj, że kiedy przygotowujesz stanowisko pod zasiew lucerny, miejsce to trzeba najpierw odchwaścić. Uważaj na perz i jego rozłogi. Ważne jest to, aby odchwaszczać mechanicznie, a nie chemicznie, ponieważ lucerna źle reaguje na herbicydy.

Lucerna najlepiej przyjmuje się na glebach suchych, nasłonecznionych i bogatych w składniki mineralne. Dobrze sprawdzi się na glebach przepuszczających i takich, które się szybko nagrzewają. Lucernę najlepiej wysiewać wiosną, chociaż niektórzy rolnicy robią to również latem.

Nie zapomnij, że lucerna zawiera duże ilości białka, ale także saponin, czyli substancji antyodżywczych. Dlatego, zanim skomponujesz paszę z dodatkiem lucerny, stopniowo przyzwyczajaj zwierzęta do jej spożywania. Dodawaj jej niewielką ilość do pasz tak, aby bydło mogło dobrze strawić skoszoną zielonkę.

Suche lata w rolnictwie pokazały, że warto uprawiać lucernę. Jeśli zasiejesz ją zgodnie ze sztuką, roślina ta da bogaty plon przez kolejne 4 do 5 lat.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/