„Vita infantis bonum superius”, czyli „Życie dziecka najwyższym dobrem”. To dewiza, która przyświeca pracownikom Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Lekarze, pielęgniarki i wszyscy zatrudnieni codziennie widzą te słowa, wchodząc do budynku. Rocznie w oddziałach szpitala leczy się ok. 32 tys. małych pacjentów, a zespoły specjalistów wykonują ponad 7 tys. zabiegów operacyjnych.

„Życie dziecka jest najwyższym dobrem” również dla organizatorów corocznego koncertu „Kolędy do Nieba”, który odbył się w uniwersyteckiej kolegiacie św. Anny. Uczestniczył w nim wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który objął nad wydarzeniem patronat honorowy.

– Tegoroczna edycja koncertu „Kolędy do Nieba” poświęcona była dzieciom z Kliniki Nefrologii Dziecięcej i Stacji Dializ Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony m.in. na odnowienie sal czy doposażenie świetlicy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy. Małopolska po raz kolejny pokazała, jak duże ma serce. Udowodniliśmy, że działając wspólnie, posiadamy większą moc sprawczą, że razem jesteśmy silniejsi! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na scenie wystąpiła Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze (1994 rok) została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 roku otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Zespół ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczył w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach.

W tym trudnym czasie poczucie ponadnarodowej solidarności jest dla nas wszystkich szczególnie istotne. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie od wybuchu wojny niesie pomoc chorym dzieciom z Ukrainy. To był piękny pokaz przenikania się kultur. Muzycy w podziękowaniu za wsparcie medyków oraz w hołdzie polskiej kulturze i polskim wartościom zaprezentowali II Symfonię Wigilijną – jedno z najpiękniejszym dzieł śp. Krzysztofa Pendereckiego, którego 90. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Organizatorami koncertu była inicjatorka projektu „Kolędy do Nieba” Jolanta Janus z Ars et Artificem przy wsparciu prezesa Fundacji Schola Cordis.

Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników muzyki. W jego trakcie prowadzona była zbiórka pieniężna. Akcję wciąż można wspierać poprzez przekazanie darowizny na konto Fundacji O ZDROWIE DZIECKA.


20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny 20230129 IX Koncert Charytatywny