„Wyspia” – to tytuł instalacji artystycznej, która właśnie stanęła na wawelskim dziedzińcu zewnętrznym. Dzieło inspirowane jest twórczością Stanisława Wyspiańskiego – wielkiego artysty, patrioty, nazywanego czwartym wieszczem. Instalację odwiedził dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Kraków i Wawel – miejsca szczególne dla Stanisława Wyspiańskiego. Jego twórczość pozostała i inspiruje kolejne pokolenia. Właśnie w ten sposób realizuje się jedno z marzeń tego wybitnego twórcy, jakim było pozostawienie po sobie śladu. Dzięki tej instalacji oraz wszystkim działaniom Dyrekcji i Pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu –  mocno i regularnie wspieranym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wawelskie wzgórze pokazuje swoje wyjątkowe oblicze. Tu przeszłość spotyka się ze współczesnością. Tu bije polskie serce. Tu są korzenie polskiej sztuki, z których tak mocno czerpał Stanisław Wyspiański. I wreszcie tutaj – jak nigdzie indziej – za sprawą instalacji artystycznej odbywać się może wyjątkowy spektakl światła i unikatowych barw - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Instalacja inspirowana jest witrażami i malarstwem ściennym Stanisława Wyspiańskiego w krakowskim kościele oo. Franciszkanów. Wykorzystując światło i cień, które stanowią jej ważną część, daje poczucie zamkniętej przestrzeni zapraszającej jednak do wnętrza.  Stąd również nazwa instalacji „Wyspia”, będąca nawiązaniem do twórczości Wyspiańskiego, ale także odniesieniem do wyspy jako miejsca oddzielonego, odosobnionego. Instalacja daje możliwość bliskiego spotkania ze sztuką, dotknięcia i wejścia w głąb instalacji ze względu na jest trójwymiarowy kształt.

Artystką, autorką instalacji jest Kinga Nowak, profesor ASP. Jej dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz licznych kolekcjach porywanych. Kuratorem instalacji jest ceniona dr Agnieszka Jankowska-Marzec.

Instalacji towarzyszy ciekawy program edukacyjny przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Do pobrania na blogu edukacyjnym będą karty pracy, a także podcasty. Będzie można także wziąć udział w spacerach szlakiem Wyspiańskiego.

Więcej: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/wyspia


20230126 Wyspia 20230126 Wyspia 20230126 Wyspia 20230126 Wyspia 20230126 Wyspia