Czy nauka języka jest trudna?

Osoby, które chcą podszlifować swoje umiejętności w danym języku, najczęściej angielskim, powiedzą, że nie. Tymczasem osoby, które chcą się uczyć od zera, mogą mieć pewne wątpliwości. Ostatecznie chodzi o przyswojenie od samego początku ogromnej ilości słów i zasad gramatycznych. Czy nauka obcego języka faktycznie jest tak trudna?

Od czego zależą efekty nauki obcego języka?

Wielu ludzi rodzi się z predyspozycjami, które sprawiają, że pewne rzeczy przychodzą im dużo łatwiej niż innym. Czy to oznacza, że nasze wyniki w nauce zapisane są w genach, a jakikolwiek trud wydaje się daremny? Nie. Uczniowie i słuchacze szkół językowych takich jak angielski Kraków wiedzą, że rezultaty nauki języka obcego języka zależą w dużej mierze od nas samych – od naszej motywacji, regularności i systematyczności. Codzienne powtarzanie materiału lub co drugi dzień tworzy w naszym mózgu nowe połączenia; sprawia, że nauka staje się łatwiejsza, więcej zapamiętujemy, szybciej kojarzymy i odruchowo wiemy, jakie słówko użyć w danym kontekście oraz jakie wyrażenie pasuje lub jak przekształcić zdanie, aby wyrazić je w czasie przeszłym. Choć rola naturalnych predyspozycji jest istotna, sam talent bez treningu nie gwarantuje sukcesów.

Dlaczego warto uczyć się języka?

Język otwiera nas na świat, poszerzając jego granice. Jedną z głównych kompetencji człowieka XXI wieku jest umiejętność pozyskiwania informacji. Gdybyśmy polegali tylko na polskojęzycznych źródłach informacyjnych i opiniotwórczych, zamknęlibyśmy się w bańce niewiedzy. Nic dziwnego, że nauka języka obcego, a zwłaszcza angielskiego, umożliwia przełamywanie barier komunikacyjnych.

Inną sprawą jest kwestia szans na rynku pracy i zarobków. Pracując dla wielkich korporacji międzynarodowych, mamy szansę w krótkim czasie dorobić się całkiem niezłej sumy, a to gwarantuje nam znajomość obcych języka.

Dlaczego zwykła szkoła nie uczy języków?

Zwykła szkoła nastawiona jest na wkuwanie określonych słówek z określonej partii materiału. Innymi słowy, nie chodzi o naturalne przyswajanie wiedzy w określonym czasie i miejscu, tak jak dzieci, które poznają język ojczysty, a o bierne zapamiętywanie, często pozbawione kontekstu i sensu. Choćby najlepszy nauczyciel języka, chcący wprowadzić zmiany, nie wygra z całym systemem edukacji.

Zauważmy, jak wielu jest w Polsce absolwentów szkół wyższych, którzy przez wszystkie lata edukacji otrzymywali wysokie oceny w testach, a którzy w spontanicznej rozmowie nie potrafią wyrazić najprostszej opinii w języku obcym.

Jak zacząć naukę?

Warto zapisać się na kurs nastawiony na konwersję, po to, aby przełamać strach przed używaniem języka. Inne sposoby mogące wspomóc naukę to:

  • Czytanie ulubionych książek w oryginale;
  • Słuchanie audiobooków;
  • Oglądanie ulubionych seriali i filmów w oryginalne (bez napisów!);
  • Pisanie krótkich (a z czasem coraz dłuższych) tekstów. takich jak myśli, sentencje, wspomnienia, dialogi, opowiadania.

Przede wszystkim nie zapomnijmy o ciągłym rozwoju. Systematyczność i regularność zawsze są kluczem do sukcesu.