Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtru do maszyn rolniczych?

Filtry do maszyn rolniczych to podstawa bezawaryjnej, a tym samym efektywnej pracy w gospodarstwie i na polu. Różnorodność typów części i marek nie ułatwia jednak wyboru. Co trzeba wiedzieć przed zakupem filtrów do maszyn rolniczych?

Dlaczego trzeba regularnie wymieniać filtry do maszyn rolniczych?

Wymiana filtra jest niezbędna do tego, by wydłużyć czas bezawaryjnego działania maszyny lub pojazdu. Należy przy tym pamiętać o wyborze komponentów najwyższej jakości. Dzięki nim chronione są inne ważne części, takie jak np. silnik oraz układy – hydrauliczny i wtryskowy.

Filtry do maszyn rolniczych powinny spełniać restrykcyjne wymagania, także po to, by ochronić mechanizmy różnicowe pojazdu. Należy na to zwrócić uwagę ze względu na to, że prace na polu lub w gospodarstwie trwają wiele godzin. Istotne jest m.in. zadbanie o prawidłowe działanie dyferencjału, czyli podzespołów decydujących o możliwości wykonywania skrętu.

Dzięki temu rolnik zyskuje pewność, że maszyna wytrzyma pracę nawet przy dużym zapyleniu. Tym samym nie będzie musiał wydawać pieniędzy na kosztowne naprawy cennego sprzętu. Każde serwisowanie to ponadto przestój w pracy pociągający za sobą dodatkowe straty finansowe.

Jakie są rodzaje filtrów do maszyn rolniczych?

W sprzedaży jest dostępnych kilkanaście typów filtrów rolniczych. Wśród nich są podzespoły służące m.in. do oczyszczania płynów, w tym również paliwa. Oprócz tego kupić można separatory oddzielające powietrze od oleju, tłumiki i filtry hydrauliczne.

Kolejnymi typami tych części do maszyn rolniczych są oczyszczacze i osuszacze powietrza oraz filtry odmy, kabinowe, hydrauliczne, odpowietrzniki i taśmy filtrujące. Co ważne, każdy komponent należy dobrać do konkretnego modelu maszyny. Warto przy tym postawić na sprawdzone i uznane marki. Cenione przez rolników są m.in. John Deere, Valtra, New Holland, Krone i AVANT.

Jaki olej do filtrów maszyn rolniczych wybrać?

Nawet najlepszy filtr nie będzie działał poprawnie, jeśli nie dostarczy mu się odpowiedniej jakości oleju. Z tego powodu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego właściwości chemiczne. Istotna jest lepkość substancji oraz jego odporność na skrajnie niskie i wysokie temperatury.

Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie oleju do danego typu filtra. Co więcej, tak jak w przypadku samych części, tak i tu dobrze jest zwrócić uwagę na renomę producenta. Połączenie wysokiej klasy filtra z odpowiednim olejem to gwarancja bezproblemowej pracy maszyny przez długi czas, czyli choćby ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi i korozją.

Po filtry do maszyn rolniczych wejdź na filtry-ath.pl.