- Każde pokolenie inaczej patrzy na pewną perspektywę niepodległości. (…) To młode pokolenie patrzy dzisiaj na suwerenność w kontekście wydarzeń na Ukrainie. To, co wydawało nam się odległe – czyli wojna, przybliżyło się do naszych granic w sposób nieprawdopodobny. Przypomnę też tę sytuację związaną z granicą polsko-białoruską i tymi licznymi grupami uchodźców, które szturmowały polską granicę. Na pewno wyciągnęliśmy wnioski, jeśli chodzi o tę sytuację międzynarodową. Polska jest krajem bezpiecznym. Polska buduje sojusze. Najpoważniejszym naszym sojusznikiem są Stany Zjednoczone. Polska zbudowała także swoją renomę w Europie – także dzięki pomocy okazanej obywatelom Ukrainy, która była nad wyraz solidarnościowa. To jest też element pewnego nowoczesnego patriotyzmu, ale też pamięci, że nie zawsze nasz kraj był krajem wolnym – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości wojewoda gościł na antenie Radia Kraków. W porannym programie rozmawiano między innymi o tym, jak dzisiaj wygląda patriotyzm i poszanowanie wolności.

- Istotą demokracji jest spór. Jest on czymś naturalnym, ale musi być twórczy. To znaczy, że są różne głosy na scenie politycznej, że są głosy krytyczne, często nawet bardzo krytyczne – to jest coś normalnego. Potrafmy wyciągnąć z tego sporu coś, co będzie państwowotwórcze. Coś, co nie będzie powodowało erozji struktur państwa polskiego – kontynuował wojewoda.

Rozmawiano także o programie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jak mówił wojewoda, tego dnia chcemy być wszyscy jedną drużyną:

- Zapraszam Małopolan na plac Matejki. Zaśpiewamy hymn, będzie defilada z udziałem samolotów CASA. (…) Warto świętować. Przygotowaliśmy ponad 1000 flag, kotyliony. Każdy je dostanie. Chcemy być jedną drużyną, żeby razem świętować.

Wśród poruszanych tematów znalazły się także: przygotowanie województwa małopolskiego na ewentualną falę uchodźców z Ukrainy w okresie zimowym oraz dystrybucja węgla za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-wojna-wydawala-sie-daleka-ale-ona-przyszla-bardzo-blisko-do-naszych-granic?fbclid=IwAR0LlEA2rWVm-TUbP_H8nIX45QfndFOqbQoSMUaOIfqWSlGVjSsuM9XOESc

Radio Kraków WO