Jaki wybrać podkład lakierniczy przy renowacji starszego auta?

Niektórzy twierdzą, że pojazdy z lat 90. to jedne z ostatnich, które tworzone były z pasją. Auta te mają już swoje najlepsze lata za sobą – niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały u większości z nich ubytki w karoserii spowodowane korozją. Aby przeprowadzić proces renowacji, rdzę należy zeszlifować, a zniszczenia wypełnić szpachlą. Następnie odtłuścić i przed właściwym malowaniem pokryć podkładem lakierniczym. Po co?

Lakier samochodowy – czemu podkład lakierniczy jest istotny przy renowacji karoserii?

Lakierowanie starszego auta bez wykorzystania podkładu lakierniczego może zniweczyć cały efekt podjętych prac renowacyjnych! Dlatego, że substancja ta pozwala:

  • Wygładzić powierzchnię – przekłada się to na możliwość uzyskania większego połysku po polerowaniu.
  • Nadać przyczepność malowanej powierzchni – wybrany lakier nie będzie tak bardzo podatny na drobne zarysowania i odpryski spowodowane np. uderzającymi o karoserię podczas jazdy kamykami.
  • Zabezpieczyć przed korozją oraz wilgocią – międzywarstwa stanowi zabezpieczenie antykorozyjne, tworząc barierę między częścią metalową a niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Niweluje ilość błędów lakierniczych – wykorzystanie podkładu pomoże uniknąć powstania tzw. skórki pomarańczy.

Barwnikiem można pokrywać też felgi i części z tworzyw sztucznych. W tym przypadku również należy zabezpieczyć swoją pracę, wykorzystując odpowiedni podkład. Na rynku dostępne są m.in.:

  • akrylowe;
  • epoksydowe;
  • aspartanowe;
  • do plastików.

Należy dobierać je, uwzględniając pokrywany materiał oraz skład lakieru, który zostanie wykorzystany do stworzenia warstwy wierzchniej. Mechanicy – specjaliści od prac wykończeniowych – sugerują użycie podkładów wypełniających. Pomagają one w stworzeniu powierzchni idealnie gładkiej, która po użyciu polerki, będzie prezentować się świetnie na zlotach samochodowych.

Czy dobrze dobrany podkład pod lakier samochodowy chroni przed pojawieniem się nowych rys?

Dobrze dobrany podkład pod lakier samochodowy to jedna z części składowych odpowiedniego zabezpieczenia lakieru. Barwnik, który został użyty na powierzchni o wysokiej przyczepności, nie będzie się kruszyć, zniekształcać, ani odchodzić płatami. Auta poruszające się po drogach są szczególnie narażone na pojawienie się drobnych rys wskutek uderzeń małymi kamyczkami. Dzięki użyciu bazy użytkownik zyskuje pewność, że uszkodzenia nie pojawią się wcale, a nawet jeżeli, to nie będą tak duże, jak mogłyby być.

Przed zakupem podkładu warto zapoznać się z zasadami łączenia preparatów i nie oszczędzać na produktach – nie da się wycenić marzeń stających się rzeczywistością!