Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest coraz częściej montowanym system ze względu na oszczędność oraz ekologię. Jak powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czym jest i jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to system, który poza tym, że gromadzi ścieki, przyczynia się do ich oczyszczania. Odkażanie jest możliwe dzięki bakteriom, które są wpuszczane do zbiornika, gdzie szkodliwe związki są zamieniane w substancje mineralne. Wypuszczenie takich ścieków do ziemi jest nieszkodliwe, a co więcej, odbywa się bez poniesienia dodatkowych kosztów przez właściciela nieruchomości.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada więcej zalet niż w przypadku szamba, które wbrew pozorom jest częściej stosowaną metodą pozbywania się płynnych odpadów. Bardzo ważne podczas prawidłowej pracy są biologiczne środki do oczyszczalni przydomowych.

Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków jest lepsza niż szambo?

Pierwszą fundamentalną przewagą przydomowej oczyszczalni ścieków nad szambem jest to, iż dół z fekaliami nie oczyszcza substancji w niej zawartych. Kolejnym atutem, który wskazuje na przodownictwo systemu przydomowej oczyszczalni nad szambem, jest to, iż w tym drugim przypadku zbiornik musi być regularnie opróżniany.

Ponadto transportowanie szamba wiąże się z pozostawieniem przez pojazd asenizacyjny znaczącego śladu węglowego, który szkodzi środowisku. Także sam przewóz jest kosztownym przedsięwzięciem, za które musi zapłacić właściciel.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – na co zwrócić uwagę podczas jej zakładania?

Podejmując się budowy oczyszczalni ścieków, powinno się zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Rozmiar oczyszczalni – należy dobrać odpowiednią wielkość pod zapotrzebowania domowników. Można to określić ilością zużywanej wody w danym gospodarstwie domowym.
  • Rozmiar osadnika – służy do oczyszczania zebranych ścieków. Aby fekalia były odpowiednio oczyszczone, powinny przebywać w osadniku co najmniej trzy doby. Dlatego warto wziąć pod uwagę to, ile w ciągu 72 h jedna osoba z gospodarstwa jest w stanie wytworzyć ścieków.
  • Materiał, z jakiego wykonany jest osadnik – należy zwrócić uwagę na szczelność i trwałość konstrukcji. Ważne, aby ścieki nie przeciekały do ziemi.

Kiedy nie można założyć przydomowej oczyszczalni?

Budowa domowej oczyszczalni ścieków jest zabroniona w momencie, gdy budynek znajduje się aktualnie na terenach objętych przez sieć kanału ściekowego. Jednak przepis ten nie dotyczy oczyszczalni przydomowych, które zostały wybudowane przed powstaniem sieci kanalizacyjnej.

Istotną kwestią jest także zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy przydomowej oczyszczalni w urzędzie, który może nie udzielić zgody na tego typu przedsięwzięcie.