Na co zwrócić uwagę przy wyborze marki akumulatora?

Wybór właściwej marki akumulatora wpływa na koszta eksploatacji pojazdu. Jednak nie tylko sam wybór producenta decyduje o tym, jak ogniwo będzie spisywać się w codziennej jeździe. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Jakie marki akumulatorów są warte polecenia?

Najlepszym wyborem są akumulatory samochodowe znanych marek. Dzięki nim kierowca zyskuje pewność, że urządzenie będzie działało długo. Innymi słowy, czas użytkowania ma szansę osiągnąć górną granicę dla tego typu sprzętu, czyli od 4 do 6 lat. Ogniwa liderów branży charakteryzują się też mniejszym zużyciem energii.

Wybór akumulatora dużej marki ogranicza też ryzyko niemiłej niespodzianki podczas montażu. Przykładem jest deklarowana przez wielu producentów bezobsługowość ogniw. Niestety zdarzają się producenci, którzy ukrywają otwory do wlewania elektrolitu. Największe firmy nie posuwają się do takich oszustw.

Gdzie kupować akumulatory do samochodów?

O satysfakcji z zakupu decyduje nie tylko marka akumulatora. Warto uważać na miejsce zakupu. Najlepszymi są sklepy motoryzacyjne. Pracujące w nich osoby mają wiedzę na temat przechowywania tych wrażliwych urządzeń. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że sprzęt był magazynowany we właściwej temperaturze i regularnie doładowywany.

W przypadku zakupu akumulatora w hipermarkecie lub hurtowni istnieje ryzyko, że nie będzie on sprawny. Pierwszym powodem jest sam czas przechowywania takich urządzeń. Niejeden zdąży przeleżeć kilka lat, nim trafi do klienta. Po takim czasie jest rozładowany. Jeśli do tego dojdą niewłaściwe warunki składowania, sprzęt może być niezdatny do użycia już w momencie zakupu.

Na jakie parametry akumulatora trzeba zwrócić uwagę?

Najważniejszą cechą akumulatora jest jego kształt i rozmiar. Musi on po prostu pasować do miejsca montażu. Zbyt małe ogniwo będzie narażone na wstrząsy. Zbyt duże po prostu się nie zmieści.

Kolejnymi podstawowymi parametrami jest pojemność i wartość prądu rozruchowego. Pierwsza wielkość wpływa na czas pracy rozrusznika i jest liczona w amperogodzinach (Ah). Druga decyduje o maksymalnym natężeniu prądu, jakie może wytworzyć akumulator podczas uruchamiania silnika w ujemnej temperaturze. Wartość ta wyrażana jest w amperach (A).

Pamiętać trzeba, że nie można kierować się tylko jak najwyższymi parametrami. O tym, jak będzie działać akumulator, decyduje też marka pojazdu i typ silnika. Z tego powodu przed zakupem ogniwa należy sprawdzić, jakie wartości dla tego typu urządzeń zaleca producent samochodu.

Po wybór akumulatora zapraszamy na najtańsze-akumulatory.pl