MUW Kraków: Mamo, ja nie chcę wojny!”

2 min czytania

Wojna w oczach dziecka zawsze wygląda tak samo. To czołgi, samoloty zrzucające bomby, eksplozje, zrujnowane domy, ranni i zabici. To także paraliżujący strach, łzy, ucieczka i marzenia o przyszłości. Niezależnie od miejsca i czasu, wojna jest zawsze taka sama.

W ramach polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego 1939-45 Polska/2022 Ukraina” powstała wystawa, która gromadzi tysiące dziecięcych rysunków przedstawiających okrucieństwo wojny. Pomysłodawcy ekspozycji zauważyli, że okupacja niemiecka i sowiecka na terenie ziem polskich w czasie II wojny światowej oraz tocząca się obecnie wojna na Ukrainie tworzą w oczach najmłodszych te same obrazy.

W uroczystym otwarciu wystawy Mamo, ja nie chcę wojny!” uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

_ Wojna nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie trwa i obejmuje nas wszystkich. Jesteśmy świadkami niebywałej sytuacji związanej z destabilizacją energetyczną w całej Europie. Jesteśmy elementem tej wojny, która militarnie dzieje się za naszą wschodnią granicą. Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji historycznej i życiowej. Wojna trwa. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, by stać murem za narodem ukraińskim, który walczy o swoją godność i niepodległość, ale także o godność, niepodległość i suwerenność energetyczną całej Europy_ mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

_ W 1946 roku dla 7 300 dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym, nagrodą były kilogram cukierków i cztery kilogramy cukru. Dzisiaj to szokujące. Patrząc na nieszczęście wojny, musimy razem przeciwstawiać się reżimowi zła. Jestem bardzo wdzięczny, ponieważ instytucje państwowe wpisują się w nurt pokazujący, że państwo polskie stoi murem za naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, pokazując jednocześnie, że dzieci, te najbardziej bezbronne istoty, zawsze na wojnie tracą najwięcej. W imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego dziękuję za pomysł, za wrażliwość i za realizację tego projektu_ dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Do 27 października prace, które dzieli prawie 80 lat, można oglądać przed siedzibą Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej.

Wystawa jest realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych, dzięki czemu została zaprezentowana w formie planszowej w wielu miastach Polski. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych ekspozycja jest prezentowana również poza granicami naszego kraju.

Strona internetowa wystawy: https://momidontwantwar.eu

Autor: krystian