Ubranie robocze - jakie wybrać do pracy w trudnych warunkach?

Zasady bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz zdrowy rozsądek podpowiadają, że podczas wykonywania prac budowlanych czy monterskich, wymagane jest zastosowanie odpowiedniej odzieży roboczej. Jej zadaniem jest ochrona zdrowia oraz ciała przed wszelkimi uszkodzeniami. Odpowiednie zabezpieczenie pracowników należy również do obowiązków pracodawcy, które są określone ustawą. Czym kierować się przy wyborze takich ubrań roboczych? Podpowiadamy.

Jaka odzież ochronna na nogi?

Ochrona nóg podczas wykonywania prac budowlanych jest często koniecznością i wymogiem. Dobre obuwie robocze powinna cechować wysoka przyczepność, odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Ochrona stóp przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wygoda to cechy, które zawsze będą pożądane. Są one niezastąpione podczas prac remontowo-budowlanych. Dodatkowo do prac brukarskich wskazane jest stosowanie specjalistycznych nakolanników, które zabezpieczą kolana przed zimnem oraz przetarciami w niewygodnej pozycji, z jaką muszą mierzyć się pracownicy.

Nakolanniki budowlane mocowane na nogach lub specjalne podkładki pod kolana do położenia na ziemi sprawią, że prace tego typu będą mniej uciążliwe. Bardzo ważne jest, by buty robocze wybrać pod kątem wykonywanego zawodu lub specyfiki pracy. Inne buty ochronią nas podczas prac spawalniczych, a inne w przemyśle spożywczym lub chemicznym. Do prac spawalniczych powinniśmy wybrać specjalne buty, z ochronnymi osłonami na przodzie buta zamiast sznurowadeł. Do prac przy wodociągach i kanalizacji najlepiej sprawdzą się kalosze kwasoodporne chemiczne.

Jak wybrać odblaskową odzież ostrzegawczą?

Poza ochroną ciała przed uszkodzeniami odzież robocza może pełnić także funkcje ostrzegawcze. Szczególnie podczas przydrożnych robót, kiedy słońce zachodzi niezwykle szybko, może stać się ona zbawieniem dla pracujących. Kamizelki odblaskowe oraz spodnie mają bowiem elementy, dzięki którym pracownik widoczny jest dla kierowców i poruszających się po drogach z większej odległości. Umożliwia im to zachowanie ostrożności. Wyposażenie pracowników, którzy wykonują prace przy ruchu drogowym w odzież BHP odblaskową jest absolutnie niezbędne i konieczne. Niedopełnienie tego obowiązku grozi pracodawcy mandatem.

Konieczna jest również ochrona głowy. Kaski robocze to niezbędny element wyposażenia pracowników na budowach. Ochrona oczu podczas wszelkich prac spawalniczych umożliwiają z kolei przyłbice lub specjalne gogle ochronne. Zabezpieczenie uszu istotne jest w momencie, gdy w czasie pracy hałas przekracza dozwoloną ilość decybeli. Jest to bardzo ważny aspekt w kontekście dbania o swoje zdrowie. Zgodnie z przepisami BHP pracodawca musi zapewniać ochronę pracownikom narażonym na nadmierny hałas.