Narzędzia ścierne — co warto wiedzieć?

Narzędzia ścierne są stosowane zarówno w przemyśle, niewielkich warsztatach jak i przez domowych majsterkowiczów. Wykorzystywane są w wielu branżach, ponieważ pozwalają nadać dowolny kształt, wykończenie i właściwości różnego rodzaju materiałom. Co warto wiedzieć na ich temat? Podpowiadamy.

Czym są narzędzia ścierne?

Wśród narzędzi ściernych wyróżnia się głównie elektronarzędzia takie jak szlifierki kątowe czy oscylacyjne. Żeby za ich pomocą nadać wybranemu materiałowi dowolny kształt lub wykończenie konieczne jest jednak posiadanie ścierniwa, czyli materiału do obróbki powierzchni, którego celem jest nadanie dowolnej formy danemu przedmiotowi. Wykorzystują one ziarna ścierne, które mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Można z nich korzystać, stosując elektronarzędzia lub ręcznie.

Jakie są materiały ścierne?

Wśród najpopularniejszych materiałów ściernych wymienia się papier ścierny, który doskonale nadaje się do szlifowania drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Występuje on w różnych gradacjach, które dobierane są w zależności od rodzaju obrabianego surowca. Można go używać zarówno na mokro jak i na sucho.

Kolejną grupą są nasypowe narzędzia ścierne, czyli takie w których ścierniwo jest przymocowane do podłoża na przykład za pomocą kleju. Wówczas podłożem, czyli nośnikiem może być papier, włóknina, tkanina czy filc do którego montuje się różnego rodzaju ziarna. Na rynku znajdziemy także spojone narzędzia ścierne, do których zalicza się ściernice, kształtki, pilniki, segmenty czy metalowe taśmy. W tym wypadku ścierniwo może być ceramiczne, żywiczne, gumowe, a nawet magnetyzowane.

W naturalnych materiałach ściernych stosuje się zazwyczaj ziarna korundu, diamentu, kwarcu, krzemienia czy szmergla. Z kolei w syntetycznych używany jest węglik krzemu, azotek lub węglik boru, elektrokorund czy sztuczny diament.

Jak dobrać ściernice?

Dobór ściernicy powinien być uzależniony od rodzaju obrabianego materiału i wykończenia, jakie chcemy osiągnąć. Istotna jest też twardość surowca. W przypadku twardych materiałów stosuje się miękkie ściernice, z kolei w przypadku miękkich twarde. Z tego powodu średnie i twarde materiały ścierne wykorzystywane są do obróbki między innymi miękkich metali, mosiądzu czy żeliwa. Z kolei miękkie ściernice stosowane są do szlifowania otworów i płaszczyzn na sucho. Istotny jest również sposób obróbki — czy jest ona ręczna, czy maszynowa. W tym drugim przypadku warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta wybranego przez nas sprzętu.

Duży wybór narzędzi ściernych znajdziesz na https://nortononline.pl/