Komornik sądowy co może? Analizujemy ze specjalistą…

2 min czytania
Komornik sądowy  co może? Analizujemy ze specjalistą…

Komornik sądowy  co może? Analizujemy ze specjalistą…

Komorni sądowy to zawód niełatwy, zdecydowanie nie dla każdego. Choć to funkcjonariusz państwowy, z obowiązkami dość szczególnej natury, jego praca obrosła w wiele mitów i przekonań, z których nie wszystkie są prawdziwe. O tym, co może komornik sądowy oraz czym są licytacje komornicze, rozmawialiśmy ze specjalistą z Komornik-Bielan.pl

Przetargi i licytacje komornicze znane są w wielu kręgach jako gratka” - okazja do wzbogacenia się. Jednak po drugiej stronie stoi dłużnik, który stracił majątek i dorobek życia. Czy faktycznie komornik sądowy może zabrać dłużnikowi wszystko?

Co może zająć komornik sądowy?

Kontakt z komornikiem sądowym nie należy do przyjemności, ale też jest pewną ewentualnością, wcale nie musi do tego dojść zapewnia Komornik-Bielan.pl. Proces ściągania na poczet spłaty długu poprzedza cały proces windykacyjny wielokrotne wezwania do zapłaty, które można uregulować, a przynajmniej starać się to zrobić, nawet w części. Komornik sądowy zabiera się do pracy, gdy te sposoby nie dadzą rezultatu.

Komornik sądowy widziany jest oczami społeczeństwa jako ten czarny charakter, który bezdusznie zabiera dorobek życia dłużnika. To mi, który jest w pewnej mierze krzywdzący. Komornik sądowy działa w granicy prawa, ma uprawnienia udzielone mu przez Państwo. Już wykazanie dobrej woli i chęć częściowej spłaty zadłużenia, np. w formie ratalnej, może ułatwić kontakt z komornikiem sądowym. Inaczej może on zająć nasz majątek, poczynając od tych rzeczy, które mają wysoką wartość i odpowiednią zbywalność. Są to zwykle nieruchomości, samochody, sprzęty, meble itp. Minimum jakie powinien dłużnikowi zostawić komornik sądowy to racje żywnościowe na określony czas oraz niektóre środki osobiste reszta może trafić na licytacje komornicze i być spieniężona w celu spłaty zadłużenia.

Czy komornik sądowy może zająć emeryturę / rentę?

To dość częsta sytuacja komornik sądowy może zająć emeryturę lub rentę, choć może to wydawać się kontrowersyjne. Podobnie sprawa ma się w przypadku wynagrodzenia za pracę w każdym z tych przypadków komornik sądowy zajmuje część wpływów na poczet spłaty długu. To wbrew pozorom jedno z bardziej polubownych rozwiązań. Można go oczywiście uniknąć, odpowiadając na wcześniejsze wezwania do zapłaty oraz starając się o dobry kontakt z komornikiem sądowym.

Licytacje komornicze

Zajęcie majątku dłużnika to tylko część wykonanej roboty”. Trzeba jeszcze spieniężyć go na poczet spłaty długu. Tutaj przydatna jest tak zwana aukcja komornicza, znana też jako licytacja komornicza. Wystawiane są w nich np. mieszkania, domy czy samochody, w cenie wywoławczej podanej przez komornika. Następnie można przystąpić do licytacji komorniczej wpłacając pewien procent od ceny wywoławczej. Licytacje komornicze możemy znaleźć np. w Internecie, na stronie komorników sądowych np. Komornik-Bielan.pl, ale także na stronach Krajowej Rady Komorniczej.

Autor: Materiał partnera

faktykrakowa_kf