Weekend pełen teatrów, tańca i zielonych akcji w Krakowie

2 min czytania
Weekend pełen teatrów, tańca i zielonych akcji w Krakowie

W ten weekend Kraków znów rozkłada kulturalne i sportowe karty — będzie teatralnie, tanecznie, a nawet zielono. Na mapie znajdą się kameralne spektakle, aukcja charytatywna i rytuał osadzania chochoła przed znaną willą. To dobry moment, by wyjść z domu i sprawdzić, co tętni życiem w mieście.

  • Teatr, wystawy i aukcja — przegląd głównych wydarzeń
  • Osadzanie chochoła przed Rydlówką i rodzinne propozycje
  • Kraków: ruch, sport i inicjatywy zielone

Teatr, wystawy i aukcja — przegląd głównych wydarzeń

Na scenach dla rodzin czekają kameralne propozycje: Festiwal Teatralny „Podskoki i wykręty” pojawi się na deskach Teatru Figurki i Cricoteki (przedstawienia dla najmłodszych). Równolegle trwa Festiwal Otwarcia, promujący spektakle tworzone przez młodzież. Wernisaże i wystawy także przyciągają wzrok — w Galerii Baszta odbędzie się wernisaż instalacji „Na drugie imię” autorstwa Wojciecha Łubianki. Miłośników sztuki zaprasza też Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Św. Wawrzyńca 15, gdzie prezentowana jest ekspozycja towarzysząca XXXIV Aukcji Wielkiego Serca; wystawę można oglądać bezpłatnie, a sama aukcja kulminuje w formule online o godz. 16.00.

Osadzanie chochoła przed Rydlówką i rodzinne propozycje

Przed willą Rydlówka odbędzie się tradycyjny rytuał osadzania chochoła — symboliczne wydarzenie wpisane w krajobraz Bronowic Małych, które ma przypominać o słynnym weselu Lucjana Rydla. W programie weekendu znajdą się też rodzinne warsztaty w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana (m.in. seans familijny w Kinie Paradox) oraz spektakle Teatru KTO na Podgórzu. Dla osób szukających muzycznych emocji zaplanowano koncert charytatywny w Muzeum Manggha.

Kraków: ruch, sport i inicjatywy zielone

Miasto stawia na aktywność — bezpłatne treningi biegowe startują sprzed Sklepu Biegacza przy ul. Józefa Kałuży 1, a zwolennicy nordic walking spotykają się przy kamieniu papieskim na Błoniach. Dla dzieci organizowane są zajęcia „Dzieciaki na start!” i „Młodzież na start!” w punktach GOkidz! i GOjump (obowiązują zapisy). Warto też zwrócić uwagę na akcję sadzenia lasu między ulicami Letnią a Okręglik, gdzie planowane jest zasadzenie około 2,5 tys. drzew — miasto zachęca ręce do pracy. Dla tańca przewidziano m.in. wydarzenie „In Love with Dance” w małej hali TAURON Areny, a w Nowej Hucie odbędzie się turniej breakdance Nowa Huta Masters.

Dodatkowo Kraków zaprasza na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich oraz weekendowe spacery z PTTK — to szansa na odkrycie niecodziennych zakamarków miasta z przewodnikiem.

na podstawie: Urząd Miasta Krakowa.

Autor: krystian