Oszczędzanie z gazetkami promocyjnymi – jak robić to dobrze

Jeżeli mamy wrażenie, że wydajemy za dużo pieniędzy, być może zarabiamy zbyt mało w stosunku do rosnących cen. Inną przyczyną może być fakt, że nie potrafimy oszczędzać. Przy czym oszczędzanie należy potraktować jaką mądre robienie zakupów, a nie odmawianie sobie podstawowych produktów. Jak zacząć oszczędzać? Jak wykorzystać do tego celu gazetki promocyjne? - podpowiada serwis Egazetka.com

Jak robić zakupy mądrze?

Ogromna większość osób, które wydają za dużo nie robi list zakupów. Ci, którzy uważają, że planowanie zakupów jest zbyt trudne lub czasochłonne mogą w tym momencie przestać czytać ten artykuł. Bez planowania nie ma mowy o oszczędnościach. Początkowo planowanie zakupów może być trudne i nieprzyjemne, jednak z czasem nabierzemy wprawy. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest zastanowienie się co zamierzamy jeść przez kilka lub nawet kilkanaście najbliższych dni. Jeżeli mamy rodzinę, powinniśmy uzgodnić jadłospis z naszymi najbliższymi. Na tej podstawie tworzymy listę potrzebnych produktów.

Niezwykle ważne jest, żeby z listy zakupów skreślić te rzeczy, które mamy w swoim domu. Wiele osób o tym zapomina, co prowadzi do marnowania żywności. Jeśli zdarzy się nam kupić produkty, które mamy już w swojej lodówce, spróbujmy przedłużyć ich trwałość mrożąc je.

Gazetka promocyjna jako inspiracja

Gazetki promocyjne mogą okazać się wyjątkowo pomocne w oszczędzaniu, pod warunkiem, że umiemy z nich korzystać. Pamiętajmy, że sklepy nie wydają materiałów promocyjnych po to, żeby klienci zaoszczędzili – jest dokładnie odwrotnie. Promocje są po to, żeby skłonić nas do odwiedzenia danego sklepu, gdzie specjaliści od marketingu zadbają o to, żebyśmy wydali jak najwięcej. Możemy tego uniknąć jedyni kupując świadomie.

Przede wszystkim nie ulegajmy emocjom i nie kupujmy produktów tylko z tego powodu, że są one dostępne w promocji. Jeżeli widzimy dżem przeceniony o 70%, a w naszej spiżarni znajduje się jeszcze dużo konfitur od babci – nie korzystajmy z promocji.

Chociaż promocja nie może być jedyną motywacją do zakupów, gazetki promocyjne mogą posłużyć nam jako inspiracja. Gdy zastanawiamy się nad zrobieniem dobrego deseru, jednak nie mamy konkretnego pomysłu, możemy go znaleźć w materiałach promocyjnych. Załóżmy, że widzimy atrakcyjną promocję na kawę i serek mascarpone. Można z niej skorzystać i przygotować tiramisu (pod warunkiem, że lubimy ten deser).

Które gazetki promocyjne są warte uwagi

Pamiętajmy, że nie wszystkie gazetki promocyjne są warte naszej uwagi. Nie korzystajmy z tych, które jedynie prezentują asortyment danego sklepu, nie informują natomiast o najkorzystniejszych promocjach. Dobra gazetka promocyjna zawiera szeroki wybór produktów, asortyment w niej opisywany musi być znacznie przeceniony. Gazetki powinny być przejrzyste. Ważne jest, żeby znalazły się w nich szczegółowe informacje o przecenionych produktach. Pamiętajmy, żeby sprawdzić w jakich dniach obowiązuje opisywana w gazetce promocja, a także w jakim sklepie będą dostępne konkretne produkty.