Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Kotka, czy kocurek? Jak rozpoznać płeć u kota?

Rozpoznanie płci u kota może przysparzać wielu problemów, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z malutkim kociakiem. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do psów zewnętrzne narządy płciowe nie są dobrze widoczne i trzeba kota dokładnie obejrzeć i wiedzieć jakie wnioski wyciągnąć. Jak rozpoznać płeć kota? Sprawdź najprostszy i najpewniejszy sposób!

Po wyglądzie i zachowaniu

W Internecie znaleźć można mnóstwo informacji, że płeć kota można rozpoznać po jego wyglądzie i charakterze. Smuklejsze i dłuższe o łagodniejszym pyszczku i przyjaznym charakterze są kotki. Tymczasem kocury to większe osobniki o nieprzystępnym usposobieniu i mniej chętne do przytulania. Niektóre cechy sprzężone są z chromosomami płci i tak np. zazwyczaj rude koty to osobniki męskie (około 80% rudych kotów to kocury). Jednak, czy jest to dobry sposób na rozpoznanie płci u kota? Nie! Wygląd kota może być bardzo mylący, a tak jak mogą zdarzyć się rude kotki duże i „dzikie” tak kocury mogą być drobne z ogromną potrzebą do przytulania. Dlatego rozpoznanie płci w ten sposób nie ma żadnego sensu.

Po narządach płciowych

Jedynym sposobem zweryfikowania płci u kota (i innego zwierzaka) jest obejrzenie jego narządów płciowych. Z dorosłymi, niekastrowanymi kocurami nie ma z tym problemu, gdyż na pierwszy rzut oka widoczne są jądra. Jednak u kastratów i młodych kotów może być to trudniejsze. Im mniejszy kot, tym większy kłopot z prawidłowym rozpoznaniem płci, gdyż zewnętrzne narządy płciowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte, a to oznacza, że kocurek i kotka wyglądają niemal identycznie. Zatem jak rozpoznać płeć u kota?

W tym celu należy unieść ogon kota do góry i zlokalizować odbyt (okrągły otwór bezpośrednio pod ogonem). Rozróżnienie następuje po cewce moczowej, a więc po otworze, który znajduje się dokładnie pod odbytem. Jeśli ujście cewki moczowej jest podłużne, mamy do czynienia z kotką, a jeśli okrągłe, to jest to kocurek. Wygląd narządów płciowych można przyrównać do średnika (kotka) i dwukropka (kocurek). Dodatkowo u kocurów przerwa pomiędzy odbytem a ujściem cewki moczowej jest większa – to w tym miejscu będą znajdowały się jądra, a u kotek oba otwory są niemal bezpośrednio pod sobą.

Jak widać, rozpoznanie płci u kota nie jest wcale trudne i poradzi sobie z tym nawet początkujący kociarz. Warto też pamiętać, że jedyną skuteczną metodą jest porównanie narządów płciowych, a inne sposoby mogą wprowadzić nas w błąd.