Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

3 pomysły na aranżację wnętrz z sofą pikowaną w stylu Chesterfield!

Pikowana sofa Chesterfield to elegancki, ozdobny, ale również funkcjonalny element wystroju wnętrz. Nie dziwi nas zatem fakt że coraz więcej osób chce je mieć w swoich salonach czy gabinetach. Tym artykułem naprowadzimy Cię jak w dobrym stylu wprowadzić sofę pikowaną Chesterfield do Twojego domu!

1. Glamour, styl niczym z Hollywood

Słowo “glamour” z języka angielskiego można przetłumaczyć jako “przepych”, jednakże sam styl wnętrz nie kończy się tylko na tym jednym sformułowaniu. Dodamy że jest to suma kilku określeń : blask, czar, elegancja i właśnie wcześniej wspomniany przepych. Jest to idealne wnętrze dla sofy Chesterfield.

Styl ten rozwinął się w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, wypychając z amerykańskich domów panujący wcześniej minimalizm. Dzisiaj jest to zestawienie przedmiotów o bardziej wybujałych kształtach z prostymi, nowoczesnymi meblami. Dzięki temu wnętrza glamour zachowują współczesny, a nie historyczny charakter, unikając jednocześnie przesady, natomiast zderzenie wytwornej klasyki z lekką nowoczesnością bardzo ożywia wnętrza.

Właśnie w taki styl idealnie wpasuje się nasza pikowana sofa Chesterfield. Jej elegancja i bogate zdobienia doskonale współgrają z kryształowymi żyrandolami, kinkietami czy stonowaną kolorystyką. Całość daje wrażenie luksusu i blasku!

Duże znaczenie dla wystroju glamour ma kolor tapicerki pikowanej sofy. Sprawdzą się jasne barwy takie jak kremowa biel, ciepłe beże, pastelowe odcienie błękitu, zieleni, ale także złoto, srebro czy czerń.

2. Angielska sofa w angielskim wnętrzu

Jest to styl łączący tradycję z nowoczesnością, stworzony z myślą o rodzinie, o wspólnym przebywaniu w domu. Pomieszczenia projektuje się tak aby były przytulne, romantyczne i zachęcały do odpoczynku. Prototypem sofy pikowanej w stylu Chesterfield był fotel, który wykonał lokalny rzemieślnik na zlecenie Philipa Dormera Stanhope’a, hrabiego Chesterfield. Mebel miał być wygodny, a przede wszystkim nie gnieść ubrań.

Obecnie meble pikowane w stylu Chesterfield, a szczególnie sofa, są niezwykłym elementem wnętrz angielskich. Są eleganckie, ale jednocześnie przytulne. 

Jeśli chodzi o kolory dodatków czy samej sofy Chesterfield polecamy beż, żółć, ecru, delikatny róż lub czerwony. Pamiętajmy również że styl angielski lubi wzory, głównie kwieciste, które bez problemów możesz użyć na poduszkach, zasłonach, czy właśnie sofie. To wszystko będzie się idealnie komponowało z ciemnymi, drewnianymi meblami w stylu angielskim.

3. Nowoczesne wnętrze w starym stylu

Nowoczesne aranżacje wnętrz cechują się funkcjonalnością i prostotą. Choć bogata gama dodatków i zdobień od wielu stuleci była synonimem luksusu i dobrobytu, to w ostatnich latach mentalność ludzi pod tym względem diametralnie się zmieniła. Staramy się tak zaprojektować mieszkanie aby czuć się przede wszystkim swobodnie, a nie jak w muzeum. Mieszkanie w stylu nowoczesnym powinno jasne i przestrzenne. Projektanci chętnie sięgają po proste wzory geometryczne, eksperymentują łącząc ze sobą różne elementy. Pomieszczenia są minimalistyczne, bez zbędnych ozdób czy jaskrawych kolorów. Możemy się nawet pokusić na stwierdzenie że wnętrza zaprojektowane w stylu nowoczesnym są surowe.

W takim razie, skoro nowoczesne wnętrza nie potrzebują dodatków, jak chcemy umieścić w takim miejscu naszą sofę? Nic trudnego! Pikowana sofa Chesterfield w odpowiednim kolorze, dobranym do reszty pomieszczenia, sprawi że pokój będzie o wiele przytulniejszy. 

Aby nie przytłoczyć “ ascetycznego” pokoju czy salonu, zdecyduj się na sofę w kolorach bieli, szarości, czerni czy beżu. Ma ona być jedynie dopełnieniem nowoczesnej aranżacji, a nie tym elementem, który skupia na sobie całą uwagę.