Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na krakowskie uroczystości upamiętniające ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. To właśnie ta data uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha pierwsi więźniowie KL Auschwitz usłyszeli: Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące…

- 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Chcemy pamiętać o pierwszych Polakach, którzy doświadczyli piekła Auschwitz, o pierwszym transporcie, który do tej niemieckiej fabryki śmierci dotarł z Tarnowa. Cierpienie ofiar Auschwitz jest naszym zobowiązaniem, by pamiętać, bo tylko pamięć jest ocaleniem. Zachęcam Małopolan do udziału w krakowskich obchodach upamiętniających ofiary pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystość z asystą wojskową, współorganizowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie i IPN Oddział w Krakowie, rozpocznie się 14 czerwca o godz. 17.00 na placu Axentowicza, przy skwerze im. Więźniów Obozów Zagłady. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z dyrektorem krakowskiego Oddziału Instytutu dr. hab. Filipem Musiałem złożą kwiaty pod pomnikiem więźniów obozów zagłady oraz wygłoszą przemówienia. W pobliżu prezentowana będzie wystawa IPN pt. „Niemieckie obozy zagłady”.

Więcej informacji o małopolskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/144934,81-rocznica-pierwszego-masowego-transportu-Polakow-do-KL-Auschwitz-Tarnow-Oswiec.html

14czerwca_zaproszenie_ok