4 powody, dla których warto zamieszkać w Wieliczce!

Praca zdalna, która towarzyszy nam od wiosny i do której przekonało się wielu pracodawców, zmieniła nasze wyobrażenie o mieszkaniu idealnym. Wielu z nas marzy o wyprowadzce za miasto, a nie ma lepszej lokalizacji blisko Krakowa niż Wieliczka. Sprawdź dlaczego!

Wieliczka znana jest jako turystyczne miasteczko, słynące z Kopalni Soli przyciągającej przybyszów z całego świata. Każdy, kto odwiedził tę podkrakowską miejscowość, musi jednak przyznać, że łatwo zachwycić się także urokliwym rynkiem, brukowanymi uliczkami czy widoczną z wyżej położonych terenów panoramą Krakowa. Jest przy tym wiele innych powodów, by rozważyć tę lokalizację jako miejsce do zamieszkania. Wśród nich, chociażby, nowe inwestycje w Wieliczce.

1. Ucieczka od uciążliwości Krakowa

Rozwinięty rynek pracy, szeroka gama rozrywek, historyczny dobytek – atuty Krakowa wymienia się jednym tchem. Ale mieszkańcy są też świadomi minusów, m.in. korków, smogu, wysokich kosztów życia. Dlatego w tzw. krakowskim obwarzanku, czyli gminach otaczających miasto przybywa mieszkańców, którzy od minusów uciekają, ale wciąż są od Krakowa uzależnieni.

Dziś rozstanie z dużym miastem jest nieco łatwiejsze. W dobie pracy zdalnej wielu pracodawców przyznaje, że to rozwiązanie się przyjęło i chcą je stosować na dłuższą metę. Domowe biuro? Trudno urządzić je w małym mieszkanku w bloku. Na dodatek lokalizacja w centrum straciła na znaczeniu, za to na liście priorytetów znalazł się duży balkon, na którym można złapać dobre fluidy w przerwie od pracy zdalnej.

Idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzka za miasto, ale nie na tyle daleko, by stracić z nim kontakt. Wieliczka wydaje się adresem idealnym.

2. Lokalizacja godna pozazdroszczenia

Solne Miasto sąsiaduje bezpośrednio z Krakowem, na dodatek jest z nim połączone autostradą i linią kolejową. 20 minut jazdy i znów jesteśmy w centrum stolicy województwa. Szybko, prawda? Więcej czasu zajmuje dojazd mieszkańcom niektórych peryferyjnych dzielnic Krakowa.

Co więcej, Wieliczka – w odróżnieniu od pozostałych miejscowości z krakowskiego obwarzanka – jest niemal 60-tysięcznym miasteczkiem, w którym oferta kulturalna, rozrywkowa, gastronomiczna, handlowa sprawiają, że wszystko, czego na co dzień potrzebują mieszkańcy, jest na wyciągnięcie ręki. W bonusie mamy ciszę, spokój i sporo zieleni. W sobotnie przedpołudnie można się wybrać do nieodległej Puszczy Niepołomickiej albo zrelaksować w tężni solankowej. Jest to jednocześnie dobra baza wypadowa na weekendowe wyjazdy – łatwo dostać się nie tylko na A4, ale też na „zakopiankę”, by kilkadziesiąt minut później być już w Tatrach lub Beskidach.

3. Niższe ceny mieszkań

Marząc o przestronnym domowym biurze i balkonie trudno wyobrazić sobie je w starym wysokościowcu, tymczasem średnia cena nowego mieszkania w Krakowie osiągnęła już próg 10 tys. zł za m kw.[1] Za większe lokum trzeba więc sporo dopłacić albo szukać go w mniej atrakcyjnych rejonach miasta.

Alternatywą są z pewnością nowe osiedla w Wieliczce, chętnie budowane także przez znanych i sprawdzonych deweloperów. W miasteczku znajdziemy sporą ofertę lokali w cenach niższych niż w ofercie krakowskiej.

- Kupno mieszkania w Wieliczce to kompromisowe rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup domu jednorodzinnego, a jednocześnie pragną wieść spokojne życie poza metropolią. Mogą liczyć na dużo większy metraż niż w Krakowie i przestronny balkon, a nawet taras czy ogródek. W dzisiejszych, nadzwyczajnych czasach to ogromny atut mieszkań deweloperskich, a Wieliczka swoją ofertą wpisuje się w oczekiwania kupujących – mówi Aneta Czarnecka, kierowniczka działu sprzedaży Grupy Murapol, dewelopera realizującego w Wieliczce wieloetapową inwestycję Królewskie Tarasy.

4. Miasto z ambicjami

Posiadając status międzynarodowej atrakcji turystycznej, Wieliczka nie może sobie pozwolić na wizerunkowe wpadki. Dlatego jej władze dbają o ciągły rozwój przestrzeni publicznej, by była jak najbardziej funkcjonalna, estetyczna i godna europejskich standardów. Ponadto Fundacja Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji umieściła Wieliczkę wśród miejsc z największym potencjałem do rozwoju w województwie, biorąc pod uwagę m.in. saldo migracji[2]. Zatem nie tylko turyści, ale i nowi mieszkańcy kładą nacisk na dbałość o każdy szczegół mający wpływ na komfort przebywania w mieście.

Mimo pandemii, włodarze Wieliczki zaplanowali na 2021 rok rekordowy budżet na inwestycje, przekraczający 450 mln zł.[3] Spore kwoty będą przeznaczone na rozbudowę istniejących lub budowę nowych szkół i przedszkoli, a także remonty dróg, budowę parkingów park&ride oraz gospodarkę odpadami.

 

 

[1] https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/badanie/rynek-mieszkaniowy-w-polsce

[2] https://mistia.org.pl/konkursy/ranking-gmin-malopolski

[3] https://dziennikpolski24.pl/budzet-wieliczki-2021-mimo-pandemii-rekordowa-kwota-na-inwestycje/ar/c15-15347442