Co to znaczy pożyczka na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie pozwala uniknąć konieczności podawania mnóstwa detali dotyczących źródeł uzyskiwanych przychodów. W gąszczu innych rozwiązań często jest jednak niewłaściwie interpretowana. Czym są pożyczki i kredyty na oświadczenie? Co zrobić, aby z nich skorzystać?

Pożyczka na oświadczenie – wszystko, co trzeba wiedzieć

Pożyczka na oświadczenie, rzadziej kredyt na oświadczenie, to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą przedstawiać szczegółowych informacji o dochodach. W takim wariancie uzyskanie kredytu lub pożyczki staje się możliwe bez dostarczania instytucji dokumentów poświadczających dochody. Zamiast tego przekazuje się podpisane oświadczenie, które potwierdza uzyskiwanie dochodów.

Tak prosta forma poświadczenia ma swoje wady. Przede wszystkim stopień wiarygodności oświadczeń dochodowych do pożyczek i kredytów jest nie najwyższy. W konsekwencji wiele firm nie będzie akceptowało tego typu rozwiązań. Szczególnie dotyczy to banków, które zazwyczaj mają bardziej zaawansowane procedury weryfikacji zdolności kredytowych klientów.

Z drugiej strony pożyczka na oświadczenie to dobra forma dla osób, które uzyskują dochody z innych, mniej popularnych źródeł. Z tej opcji mogą też śmiało skorzystać wszyscy, którzy nie chcą ryzykować tego, że o staraniu się o kredyt zostanie poinformowany pracodawca lub – częściej – zleceniodawca (umowy o dzieło, umowy zlecenie, kontrakty cywilne). Udzielone oświadczenie nie wymaga potwierdzania prawdziwości tez w nim stawianych, jednak nie oznacza to, że to wystarczy.

Pożyczka na oświadczenie – dodatkowe elementy weryfikacji

Chociaż wciąż banki i instytucje oferują pożyczkę na oświadczenie, to jednak rozwiązanie to w czystej postaci jest stosowane coraz rzadziej. Przez ostatnie lata wyraźnie widać, że propozycje kredytów na oświadczenie wymagają nie tylko tytułowych zaświadczeń, ale także przejścia przez inne procesy weryfikacyjne. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, pragną zabezpieczyć się na wypadek scenariusza, w którym pożyczkobiorca nie jest w stanie oddać zobowiązania.

Właśnie dlatego powszechnie stosowane są systemy weryfikacji i analizy finansowej klientów. Firmy na pierwszy cel biorą najczęściej dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowego Rejestru Długów (KRD). Informacje tam zawarte pozwalają określić, jakie jest prawdopodobieństwo przeprowadzenia umowy pożyczki bez szwanku dla instytucji pożyczającej. Wraz z innymi danymi informacje te wpływają na ogólny scoring klientów.

Kredyt na oświadczenie w banku

Hasło „pożyczki na oświadczenie” przylgnęło do firm pożyczkowych, ale nie tylko ten sektor je oferuje. W gruncie rzeczy na kredyt bez przedstawiania informacji o uzyskiwanych dochodach może pozwolić sobie każdy, kto od dłuższego czasu prowadzi zwykły rachunek bankowy. Oczywiście jest kilka czynników dodatkowych, które trzeba spełnić.

Banki bardzo często oferują nam kredyty na atrakcyjnych warunkach. Sam sposób wnioskowania o kredyt ulega coraz większej informatyzacji. Obecnie sprawę można załatwić od A do Z w odpowiednim oknie po zalogowaniu się do swojego banku – bez wychodzenia z domu i bez pomocy konsultanta. Taka opcja będzie dostępna, jeśli zapewniamy regularne wpływy na konto, mamy dobrą historię kredytową i pragniemy wnioskować o niezbyt wysoką kwotą pieniędzy. Przejście przez cały proces może faktycznie zająć zaledwie kilka minut, a dodane dodatkowe środki, o które się ubiegaliśmy, zobaczymy na koncie błyskawicznie.

Kredyt na oświadczenie w innym banku

Co jakiś czas można też znaleźć atrakcyjne oferty kredytów bankowych na oświadczenie. To propozycje skierowane dla osób, które nie chcą korzystać z usług banku, w których mają rachunek bądź rozglądają się za ciekawszą opcją. W wielu przypadkach wymogiem będzie jednak założenie nowego rachunku bankowego. Wadą okaże się także stosunkowo niska kwota, którą można pożyczyć i potencjalnie wyższe oprocentowanie.