Co to jest prowizja?

Prowizja dla banku za udzielenie kredytu, prowizja firmy pożyczkowej, to zawsze jeden z największych kosztów danego wsparcia finansowego. Czym tak naprawdę jest prowizja i od jakich czynników zależy? W jaki sposób prawidłowo sprawdzić wysokość prowizji?

Prowizja – jednorazowa opłata za pożyczkę?

Zgodnie z ogólną, ponadsektorową definicją, prowizja to forma wynagrodzenia danego podmiotu z tytułu określonych czynności. Zazwyczaj ma charakter jednorazowy i wyrażana jest w postaci odsetkowej. Jak do tak generalnej definicji przystaje sprawa z prowizją za kredyt lub pożyczkę? Okazuje się, że bardzo dobrze.

Prowizja za kredyt lub pożyczkę to nic innego, niż naliczana opłata w formie odsetkowej, która staje się zobowiązaniem pożyczkobiorcy / kredytobiorcy. Regulowana jest w umowie kredytu lub pożyczki, która podpisujemy celem otrzymania dodatkowej gotówki. Prowizja jest pobierana w przypadku wielu rodzajach kredytów, a także instrumentów finansowych (np. przy inwestowaniu). Kredyt gotówkowy na dowolny cel, szybka pożyczka (tzw. chwilówka), kredyt samochodowy czy hipoteczny – to z pewnością najpopularniejsze rodzaje usług tego typu, przy których praktycznie zawsze pobierana jest prowizja. Więcej informacji o prowizjach od kredytów sprawdzimy tu: https://czas.tygodnik.pl/pl/639_materialy_partnera/9654_ile-zaplacimy-za-prowizje-od-kredytu.html.

O czym informuje nas prowizja od kredytu lub pożyczki?

Prowizja to jeden z najważniejszych kosztów danego produktu finansowego. Wchodzi w skład całkowitych (łącznych) kosztów kredytowania. Obok oprocentowania jest zazwyczaj największym kosztem, który należy ponieść, aby uzyskać dodatkowe środki.

Opłata ta naliczana jest na podstawie regulaminu danej instytucji – banku, SKOK-u lub firmy pożyczkowej. Należy ją uiścić w zamian za to, że kredytodawca / pożyczkodawca wykonuje określone czynności. W praktyce tymi ostatnimi są udostępnienie możliwości wzięcia kredytu lub pożyczki, ale formalnoprawną przyczyną może być też sporządzenie umowy pożyczki i czynności pokrewne.

Prowizja bezpośrednio wpływa na ostateczną opłacalność danego rozwiązania. Z tego powodu przy wyborze kredytu lub pożyczki nie należy kierować się ani tylko oprocentowaniem, ani tylko wysokością prowizją. Ważne są obydwa parametry. W tym celu prawnie zobowiązano instytucje finansowe do transparentnego publikowania przy każdej ofercie wysokości RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Wskaźnik ten oddaje faktyczny łączny koszt danego produktu finansowego. Bierze pod uwagę zarówno oprocentowanie, jak i prowizję od kredytu. Jedynymi wyjątkami mogą być czasem specyficzne i obligatoryjne koszty dodatkowe. Na wysokość oprocentowania i prowizji wpływa wiele czynników. Wśród nich znajdują się także stopy procentowe: https://brief.pl/w-jaki-sposob-obnizone-stopy-procentowe-wplyna-na-koszt-kredytu-gotowkowego/.

Jak działa mechanizm pobierania prowizji od kredytu?

W momencie, gdy chcemy wziąć kredyt w banku, musimy liczyć się z pobraniem prowizji. W praktyce jednak kwota prowizji nie jest pobierana z posiadanych środków. A właściwie i jest, i nie jest. Mechanizm polega na tym, że w zdecydowanej większości przypadków po uzyskaniu decyzji pozytywnej bank najpierw prześle na konto kwotę prowizji, a następnie w całości ją potrąci. Spłacając kredyt, należy więc liczyć się z obowiązkiem spłaty całości kwoty prowizji, całej części kapitałowej oraz całej części odsetkowej, związanej przede wszystkim z oprocentowaniem.

Wiele rodzajów prowizji bankowych i pożyczkowych

Obecnie jest tyle rodzajów prowizji, że aż trudno je wszystkie wymienić. Prowizja może być bowiem naliczona na podstawie różnych czynników i za różne czynności, za które odpowiada kredytodawca / pożyczkodawca. Do najpopularniejszych wariantów należą:

  • prowizja za rozpatrzenie wniosku,
  • prowizja za obsługę kredytu / pożyczki (w praktyce: prowizja za pożyczkę lub kredyt),
  • prowizja za późniejszą zmianę umowy, warunków kredytowania, za sporządzenie aneksu,
  • prowizja za podwyższenie kwoty pożyczki.

Oczywiście powyższa lista bynajmniej nie wyczerpuje wszystkich rodzajów prowizji pożyczkowych.