Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest jednym ze sposobów przechowywania pieniędzy, który dodatkowo umożliwia ich pomnażanie. Jeśli więc chcemy oszczędzać- taki produkt bankowy jest jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że zazwyczaj, oprocentowanie na takich kontach nie jest wysokie. Liczba ofert różnych banków, które oferują możliwość posiadania takiego konta jest ogromna. Warto więc wspierać się porównywarkami ofert, a także stworzonymi rankingami - np. https://www.wktorymbanku.pl/.

Jak wygląda kwestia oprocentowania? 

Możemy się spodziewać, że w przypadku najkorzystniejszych ofert będzie to około 4% w skali roku. Najczęściej jednak znajdziemy oferty, gdzie zaoferują nam obecnie ok. 2% (oczywiście w ramach promocji). Nie są też rzadkością propozycje, gdzie wyższe oprocentowanie utrzymuje się tylko kilka miesięcy, a potem sukcesywnie spada. W takim przypadku warto porównać pomiędzy bankami, jaki jest czas trwania ich ofert promocyjnych. Nie mniej jednak, posiadanie takiego konta i gromadzenie na nim środków pieniężnych jest wygodne, szczególnie w przypadku kont internetowych. W każdej chwili możemy się zalogować do systemu i mieć wgląd do swoich oszczędności- dość łatwo możemy też nimi dysponować, gdyż teoretycznie- możemy wypłacić je w każdej chwili. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Niektórzy kierują się renomą danego banku oraz jego stabilną pozycją na rynku. Na pewno warto sprawdzić, jaką kwotę maksymalną możemy przechowywać na takim koncie- czasem oferty są ograniczone np. do 30 czy 40 tysięcy przy oprocentowaniu promocyjnym. Ważne jest też to, jaki będziemy mieć w praktyce dostęp do konta. W przypadku kont oszczędnościowych na pewno jest on łatwiejszy w porównaniu chociażby do lokat bankowych, gdzie pieniądze niejako ulegają na pewien okres czasu zamrożeniu. W niektórych ofertach możliwe jest jednorazowe przelanie pieniędzy z tego rachunku na inny lub też ich wypłacenie bez ponoszenia żadnych kosztów. Każda kolejna wypłata może być dodatkowo płatna, a jej koszt warto sprawdzić w cenniku. Trzeba też przygotowanym na to, że w wielu bankach nie uda się nam założyć tylko i wyłącznie samego konta oszczędnościowego, jako samodzielny produkt. Otrzymamy je razem z kontem osobistym, tym samym dysponując dwoma rachunkami. Rachunek osobisty służy do wykonywania bieżących transakcji, kiedy to rachunek oszczędnościowy służy do systematycznego odkładania tam pieniędzy. W takim przypadku, aby dokonać wypłaty z konta oszczędnościowego, najlepiej wykonać przelew wewnętrzny na rachunek osobisty, który wyposażony jest w kartę płatniczą.