Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Wszystko co warto wiedzieć o organizacji wesela w trakcie pandemii

Poznaj 5 najważniejszych punktów, jakie musisz spełnić organizując teraz wesele.

1. Goście a pandemia - ile osób można zaprosić

Niezależnie, gdzie organizujesz wesele - Kraków, Warszawa czy będzie to mała wioska na odludziu, w taki sam sposób musisz zadbać o bezpieczeństwo swoich gości. W uroczystości może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Jednak nie mogą, a nawet nie powinni, oni mieszać się ze sobą dowolnie w trakcie wesela. Przy stoliku należy usadzić osoby z jednego gospodarstwa domowego i najlepiej w liczbie nie większej niż osiem. W trakcie trwania imprezy goście, którzy nie mieszkają razem, powinni zachować dystans dwóch metrów.

2. Sale weselne w Krakowie w czasach koronawirusa

Lokale na wesele także muszą spełniać określone normy w czasach pandemii. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią przestrzeń. Między stolikami na weselu powinna być odległość minimum dwóch metrów. Goście powinni także zachować między sobą dystans dwóch metrów, dlatego dobrze, aby parkiet był solidnych rozmiarów i umożliwiał wszystkim wspólną, ale też bezpieczną zabawę. Klimatyzacja czy jakikolwiek nawiew, także ogrzewający, zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, gdyby na weselu pojawił się ktoś zakażony. Dlatego wybierając salę weselną należy zwrócić uwagę na to, aby sala pozostawała naturalnie chłodna latem lub ciepła, gdy wesele ma miejsce zimą. Podpowiedzi jak znaleźć tę najlepszą są w artykule "Pomysł na wesele w Krakowie. Sprawdź gdzie szukać sali weselnej”.

3. Pełna lista osób

Należy ją obecnie spisać organizując wesele. Musisz znać miejsce zamieszkania wszystkich gości z dokładnymi adresami oraz ich imiona i nazwiska. Dane swojej rodziny i przyjaciół naturalnie znasz, ale musisz też znać dokładne dane wszystkich osób towarzyszących Twoim gościom. To ważne, bo gdyby po weselu u któregoś z gości wykryto koronawirusa, taka lista musi zostać udostępniona sanepidowi.

4. Wesele - dodatkowe środki bezpieczeństwa

O czym jeszcze należy pamiętać organizując wesele? Zdecydowanie o prawidłowej dezynfekcji. O odkażaniu sprzętów na sali będzie pamiętać obsługa. Wy jednak musicie zadbać o to, aby o dezynfekcję rąk dbali również goście. Płyny antybakteryjne powinny znajdować się na stolikach, przy wejściach, wyjściach, szatniach, toaletach. Przy każdym z nich powinna wisieć też krótka instrukcja na temat tego, jak prawidłowo odkażać ręce oraz dbać o wspólne bezpieczeństwo. Możesz z wyprzedzeniem wysłać do wszystkich gości nowe zasady wesela Kraków 2020, jakie obowiązują w czasach pandemii. Wtedy wszyscy będą mieli czas, żeby się z nimi na spokojnie zapoznać.

5. Wesele w przyszłości - jak planować?

Jeśli Twoje wesele nie ma miejsca w to lato czy najbliższą jesień, ale chcesz je zaplanować na przyszłość, możesz to zdecydowanie zrobić bezpiecznie. Warto, aby sala na wesele miała elastyczne zasady anulowania lub zmiany terminu. Wtedy nie musisz martwić się o to, że w przypadku nagłego pogorszenia się sytuacji z koronawirusem, rezygnując z terminu, stracisz wszystkie pieniądze. Elastyczność jest teraz niezwykle ważna wybierając lokal na wesele. Kraków oraz inne duże miasta mają szeroką ofertę takich miejsc.