Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

W wielu sytuacjach potrzebny jest wydruk dokumentów, a nawet ich skopiowanie lub zeskanowanie. Można korzystać z punktów ksero, ale czy to się opłaca w dłuższej perspektywie czasu? Przede wszystkim tracimy sporo cennego czasu, a jeżeli regularnie drukujemy lub kopiujemy dużo dokumentów, warto zastanowić się nad zakupem wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiele funkcji w niewielkim urządzeniu

Kompaktowe drukarki wielofunkcyjne zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzają się nie tylko w biurze, ale również w domu. Funkcje drukowania, skanowania i kopiowania w jednym urządzeniu zapewniają komfortowe użytkowanie – nie trzeba podłączać do komputera odrębnych urządzeń. Kopiowanie dokumentów odbywa się bez konieczności włączania komputera. Niektóre drukarki wielofunkcyjne są wyposażone także w funkcję faksu, ale z tego sposobu komunikacji korzysta już niewiele osób, dlatego używa się z nich najczęściej w biurach.

Cena i koszty eksploatacji drukarek wielofunkcyjnych

Wielofunkcyjne urządzenia atramentowe są zdecydowanie tańsze od laserowych odpowiedników. Renomowane marki oferują najtańsze modele za około 300 zł, ale przed podjęciem decyzji warto rozejrzeć się również wśród nieco droższych, aby porównać parametry takie jak szybkość drukowania, i należy też sprawdzić, ile kosztują materiały eksploatacyjne. Za ok. 700-800 zł można kupić urządzenie, które w pełni zaspokoi nasze potrzeby. Jednym z polecanych modeli drukarek jest Brother DCP-J105. To drukarka, do której każdy tusz to osobny wkład, co oznacza możliwość oszczędności – nadal wiele wariantów atramentowych drukarek wielofunkcyjnych wymaga używana tylko dwóch wkładów, czyli czarnego i kolorowego, a w efekcie kolorowy trzeba wymieniać, gdy we wkładzie wyczerpie się w rzeczywistości tylko jeden kolor. Tusz do drukarki Brother dcp-j105 z powodzeniem można zastąpić jeszcze tańszym zamiennikiem.

Parametry wpływające na komfort drukarek wielofunkcyjnych

Z zakupem urządzenia do domu wiąże się oszczędność miejsca, dlatego warto sprawdzić, które drukarki wielofunkcyjne zajmują najmniej przestrzeni. Większość modeli jest niewiele większa od klasycznych drukarek, dzięki czemu z powodzeniem można je postawić na biurku lub wsunąć do szafki pod telewizorem. Szybkość druku jest zróżnicowana. Droższe modele zwykle drukują większą liczbę kartek na minutę. W domowych warunkach wystarczy, gdy jest to ok. 10 stron na minutę. Obecnie z drukarką połączymy już nie tylko za pomocą kabla, ale również Wi-Fi lub Bluetooth. Warto sprawdzić, które opcje urządzenie ma wbudowane. Dzięki temu możemy drukować potrzebne rzeczy również prosto ze smartfona i podłączać się do większej liczby urządzeń. Niektóre modele dysponują jeszcze portem USB, dzięki czemu drukowanie z pendrive’ów i przenośnych dysków jest o wiele łatwiejsze.

Drukarka atramentowa wielofunkcyjna – czy to się opłaca?