Zarządzanie finansami osobistymi to dziedzina, z którą teoretycznie powinien być obeznany każdy z nas. W końcu de facto robimy to codziennie. Praktyka dowodzi jednak, że poziom świadomości finansowej naszego społeczeństwa nadal jest odległy od np. standardów społeczeństw Europy Zachodniej. Potwierdzają to liczne badania dotyczące nawyków finansowych członków naszego społeczeństwa.

Najbardziej dobitnym potwierdzeniem opisywanego faktu są jednak dane statystyczne wskazujące na coraz większe zadłużenie Polaków. Jako jedną z przyczyn tego stanu rzeczy specjaliści podają wciąż niewielką w polskich realiach popularność takich rozwiązań, doradztwo kredytowe i finansowe. Tymczasem doświadczony doradca kredytowy jest kompetentny, aby pomóc nam nie tylko w samym wyborze ofert kredytów, pożyczek, kart kredytowych czy zakupów ratalnych, ale także na bieżąco monitorować kondycję naszego osobistego budżetu.

W czym pomoże nam doradca kredytowy?

Oczywiście, do spektrum kompetencji doradcy kredytowego należy udzielanie klientom specjalistycznych porad dotyczących wyboru oferty kredytów i pożyczek. Dlaczego jest to tak ważne? Podpisując umowę bardzo często zwracamy uwagę jedynie na najbardziej podstawowe parametry, takie jak wysokość RRSO, kwota raty miesięcznej itp. Tymczasem praktyka dowodzi, że ogromne znaczenie mają także faktory, które często niesłuszne uznajemy za drugorzędne. Można tutaj wymienić np. dostępność wakacji kredytowych, karencji w spłacie zobowiązania, dodatkowe prowizje oraz liczne inne koszty, na które często nie zwracamy uwagi. Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://tomaszwostal.pl/ - niezależnego doradcy.

Doradca kredytowy: jaki jest zakres jego kompetencji?

W niektórych przypadkach zdarza się, iż bank np. co prawda udostępnia opcję wakacji kredytowych, jednak skorzystanie z tej możliwości wymaga opłacenia wysokiej prowizji, przez co rozwiązanie to okazuje się praktycznie bezwartościowe dla klienta. Tego rodzaju informacji dostarczy nam właśnie doradca kredytowy. Specjalista ds. doradztwa kredytowego wskaże nam także mniej "widoczne" jednak nader istotne elementy umowy z bankiem/firmą pożyczkową. Jednocześnie dowiemy się, gdzie możemy szukać ofert bardziej atrakcyjnych i lepiej dopasowanych do naszych indywidualnych możliwości oraz preferencji.

Warto przy tym pamiętać, że, wbrew pozorom, większość przypadków tzw. spirali zadłużenia wynika wcale nie z zaciągania pożyczek bankowych, lecz z łatwo dostępnych zakupów ratalnych. Również karta kredytowa nie zawsze okaże się opcją dogodną, zwłaszcza jeśli bank nalicza w związku z nią wysokie opłaty dodatkowe(np. za wypłatę z bankomatów, przelewy z karty, ubezpieczenie i tym podobne).

Czy usługi doradcy kredytowego są drogie?

To bardzo ważne pytanie, ponieważ klienci często są przekonani, iż doradca kredytowy jest kimś w rodzaju specjalisty kooperującego wyłącznie z nieliczną grupą najbardziej zamożnych klientów. W rzeczywistości jednak profesjonalne doradztwo kredytowe to usługa dosłownie "na każdą kieszeń".

Warto przy tym brać pod uwagę również inną kwestię, a mianowicie oszczędności, jakie możemy poczynić np. poprzez wybór bardziej korzystnej oferty kredytu gotówkowego czy karty kredytowej. O kredytach hipotecznych nawet nie ma co wspominać, ponieważ w wypadku zobowiązania na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych oraz z okresem spłaty sięgającym nierzadko 30 lat korzystanie z profesjonalnego doradztwa to wręcz konieczność.