Znalezienie lokalu użytkowego wydaje się bardzo proste. W końcu ogłoszeń dotyczących tego typu nieruchomości nie brakuje, zwłaszcza w większych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków. Często jednak bywa tak, że już po wynajmie lokalu użytkowego okazuje się, że można było wybrać o wiele lepiej… na co zatem zwracać uwagę i czym powinien charakteryzować się dobry lokal użytkowy? Podpowiadamy!

Wrocław lokale użytkoweogłoszenia tego typu pojawiają się bardzo często. Oczywiście jest to zupełnie normalne. W dużych aglomeracjach swoje działalności chce prowadzić wiele firm, bez względu na branżę oraz na wielkość: lokalami użytkowymi zainteresowane są zarówno duże firmy, które chcą mieć swoje oddziały we Wrocławiu, jak i małe firmy, a nawet przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się wiele nieruchomości, często przekształconych na lokale użytkowe – rynek dostosowuje się do potrzeb. Jednak, nie każdy lokal użytkowy będzie spełniał oczekiwania. Czym powinien się zatem charakteryzować?

Czym jest lokal użytkowy?

Warto zacząć od tego, czym jest w ogóle lokal użytkowy. Okazuje się bowiem, że wcale nie jest to taka jasna spawa. Jeżeli chodzi o kwestie prawne, to w kodeksie cywilnym nie ma dokładnej definicji lokalu użytkowego, co oznacza, że można interpretować go bardzo różnie. Tak też się dzieje i na rynku spotyka się lokale użytkowe, które są hangarami, magazynami, barami. Jeżeli szczególnie zależałoby nam na znalezieniu definicji z aktów prawnych, wymienić można ustawę z 24 czerwca 1994 o własności lokali. Wyróżnione są tam dwa rodzaje lokali. Pierwszy z nich to samodzielny lokal mieszkalny, drugi to lokal o innym przeznaczeniu. Nie trudno się domyślić, że lokal użytkowy to lokal o innym przeznaczeniu niż mieszkalny. Do każdego lokalu użytkowego przypisane są inne wymogi. Oznacza to, że aby prowadzić przedszkole, wymagania lokalowe są zupełnie inne niż w sytuacji, gdy chcemy prowadzić np. biuro księgowe. Jeszcze inne wymogi są kiedy otwieramy bar lub restaurację. Wszystkie wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.

Czym powinien charakteryzować się lokal użytkowy?

Wszystko zależy od tego, do jakich celów ma być wykorzystywany. Jak już wcześniej zostało wspomniane, musi być dostosowany do wymogów znajdujących się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Ale oprócz tego, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy.

Po pierwsze, lokalizacja. Lokalizacja to bardzo indywidualna sprawa. Dla jednych lokalizacja w centrum miasta będzie najważniejsza, dla innych ważniejszy będzie dobry dojazd do biura. Warto jednak bardzo dobrze rozważyć to, gdzie znajduje się biuro. Co znajduje się w okolicy? Czy w pobliżu są punkty usługowe i gastronomiczne? Czy dojazd do firmy z centrum lub z obrzeży miasta będzie zajmował dużo czasu? Czy w okolicy są częste korki? Czy klienci nie będą mieli problemu z dojazdem do biura komunikacją miejską?

Po drugie, cena. Koszty mają znaczenie dla każdego przedsiębiorcy i nie ma znaczenia, jak duża jest firma. To od nich zależy, jak będzie rozwijać się firma. Jeżeli wydatki nie zostaną odpowiednio rozplanowane, może się to skończyć bankructwem dla firmy, zwłaszcza w miesiącach, które przynoszą mniejsze zyski.

Po trzecie, standard. Niektóre lokale nie mogą pochwalić się wysokim standardem. Często zdarza się to w lokalach w centrum miasta, zlokalizowanych w kamienicach, w których remonty są bardzo uciążliwe i często wymagają zgody wielu instytucji, m.in. konserwatora zabytków. Najlepszy standard spotykany jest w biurowcach – zarówno tych nowo wybudowanych, jak i tych nieco starszych.Można liczyć tam na odświeżone i wyremontowane biura, z dostępem do wszelkich mediów, z możliwością dowolnej aranżacji dopasowanej pod konkretną działalność. Najczęściej do takich biur przypisane są także miejsca postojowe, które bardzo się przydają!

Lokal użytkowy – czym powinien się charakteryzować?