UM Kraków: Miesięcznik Kraków” ma już 15 lat

2 min czytania

Miesięcznik społeczno-kulturalny Kraków świętuje swoje piętnastolecie. Nieoficjalnym mottem czasopisma jest stwierdzenie, że nic co krakowskie nie jest nam obce. Redakcja i jej przyjaciele świętowali swój jubileusz 10 stycznia w magistracie. Okazją do spotkania były także 80. urodziny redaktora Jana Pieszczachowicza. W wydarzeniu wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.****

Fot. Bogusław Świerzowski/ Kraków.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Janowi Pieszczachowiczowi medal okolicznościowy oraz kwiaty, a następnie na ręce redaktora naczelnego Witolda Beresia i dyrektora Biblioteki Kraków Stanisława Dziedzica przekazał kafel z napisem na tabliczce: Z najlepszymi życzeniami z okazji 15-lecia Miesięcznika KRAKÓW Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Kraków”.

W programie spotkania znalazły się: wystąpienia prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, dyrektora Biblioteki Kraków i wydawcy miesięcznika Kraków” Stanisława Dziedzica o książce wspomnieniowej Było, nie minęło” Jana Pieszczachowicza wydanej przez Bibliotekę Kraków oraz redaktora naczelnego Witolda Beresia. Wydarzenie uświetnił koncert Aloszy Awdiejewa z zespołem.

Pomysł założenia czasopisma kulturalnego Kraków pojawił się w 2002 r., jednym z jego inicjatorów był prezydent Jacek Majchrowski. Przygotowania i prace organizacyjne trwały 2 lata. Pierwszy numer miesięcznika pojawił się jesienią 2004 r. Czasopismo nawiązuje do kwartalnika o tej samej nazwie, który ukazywał się w latach 19841991, a skupiał się głównie na historii Krakowa i problematyce odnowy zabytków miasta.

W ciągu 15 lat ukazało się 180 wydań czasopisma, w tym jeden w całości przygotowany po rosyjsku wydany z okazji Dni Krakowa w Sankt Petersburgu.

Miesięcznik ma stałych czytelników nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce i poza jej granicami. Redaktorem naczelnym pisma w latach 2004-2017 był Jan Pieszczachowicz, jego współzałożyciel, krytyk literacki, autor książek z zakresu historii i teorii literatury. Od roku 2018 pismem kieruje Witold Bereś.

Miesięcznik Kraków każdego roku przyznaje Medal za mądrość obywatelską. Medal przyznaje się za szczególne zasługi i odwagę w obronie zasad demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm w pełnieniu przez laureata funkcji, za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym. Pierwszym laureatem nagrody (2006 r.) był prof. Andrzej Zoll, kolejnymi: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, prof. Jerzy Stępień, prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Andrzej Romanowski, Wiesław Myśliwski, prof. Bronisław Łagowski, prof. Ewa Łętowska, ks. prof. Michał Heller, prof. Ewa Łętowska, red. Jerzy Baczyński, prof. Adam Strzembosz, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda.

Autor: krystian