UM Kraków: Świąteczne zdobywanie odznaki Przyjaciela Krakowa

3 min czytania

W najbliższy długi weekend związany ze świętem Trzech Króli Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery po Krakowie w ramach akcji Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. To doskonała okazja by połączyć pasję do historii i tradycji swojego miasta ze zdrową rywalizacją, w której stawką są odznaki brązowe, srebrne i złote oraz najwyższe wyróżnienie dla największych miłośników podwawelskiego grodu złota odznaka z pawim piórem!

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Przypomnijmy, aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

Program zwiedzania

sobota, 4 stycznia

  • Szlakiem krakowskiego Lajkonika”( jedna trasa dla wszystkich odznak)

Konik zwierzyniecki, czyli Lajkonik ma swoje święto raz w roku, w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Od niepamiętnych czasów ten piękny obrzęd wiąże się ze Zwierzyńcem, a najstarsze wzmianki o tej ludowej tradycji pochodzą z XVIII w. Do dziś nie jest w pełni wyjaśniona geneza tego obrzędu, który w obecnej formie ukształtował się dopiero w XIX w. Organizatorzy życzą wszystkim miłośnikom starego Krakowa, by idąc szlakiem Lajkonika poddali się jego urokowi swojego miasta, rozkochali się w jego tradycji i czerpali z niej wszystko to, co w przeszłości było najlepsze oraz upodobanie do wszystkiego, co przeszłe przeżyło w nich i kolejnych pokoleniach.
Zbiórka o godz. 10.00 na pętli tramwajowej na Salwatorze.

niedziela, 5 stycznia

  • Szlakiem krakowskich szopek”(wspólny spacer dla wszystkich odznak)

Szopka krakowska to szopka, która powstała w XIX w. w Krakowie, odbiega od wszystkiego, co stworzyła w tej dziedzinie nie tylko Europa, ale i cały świat. Zwyczaj sporządzania żłóbka w okresie Świąt Bożego Narodzenia znany jest wśród europejskich narodów chrześcijańskich od czasów świętego Franciszka z Asyżu, a w drugiej połowie XIX w. wytworzył się w Krakowie cech szopkarzy. Tworzyli oni dwa rodzaje szopek: małe, bez teatrzyku (tzw. pod choinkę) i duże dochodzące do 3 m, przystosowane do odgrywania lalkowego widowiska z aktualnymi tekstami i muzyką, czyli do tzw. chodzenia po kolędzie. W roku 1937 został zorganizowany pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Szopka krakowska to także szopki w kościołach. Zwyczaj organizowania misterium bożonarodzeniowego przejął założony przez św. Franciszka zakon franciszkanów i inne tej reguły: reformatów, bernardynów, kapucynów, klarysek. Podczas spaceru uczestnicy spaceru odwiedzą najpiękniejsze szopki w Krakowie.
Zbiórka o godz. 10.00 w Domu Turysty PTTK hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

poniedziałek, 6 stycznia

Na święto Trzech Króli Koło Grodzkie PTTK przygotowało dwie trasy do wyboru:

  • Krakowskie kawiarnie”

Pierwsza pijalnia kawy istniała już w 1670 r. w Paryżu, następna powstała w Wiedniu, po słynnej wojnie z Turkami, a założycielem jej był nasz rodak Franciszek Kulczycki. W Polsce pierwsze kawiarnie otwarto w I poł. XVIII w. w Gdańsku i Warszawie. Chlubą Krakowa były kawiarnie, nazywane historycznie cukierniami, gdyż określenie kawiarni było otoczone złą sławą. A gdzie mieściły się pierwsze krakowskie kawiarnie-cukiernie i kto je prowadził? O tym podczas spaceru.
Zbiórka o godz. 10.00 w Domu Turysty PTTK hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • Wieczorne iluminacje Krakowa”

Spacer po Krakowie oświetlonym tysiącem różnych lampek, latarni, ozdób świątecznych. Wszak jest to okres świąteczny i Kraków jest pięknie przystrojony mnóstwem świecących ozdób. Przy okazji dowiemy się co nieco o tym, jak dawniej Kraków ozdabiano i jak oświetlano nocą.
Zbiórka o godz. 16.00 w Domu Turysty PTTK hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Akcja Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

Autor: krystian