styl skandynawski domu

Cała Europa zna styl skandynawski, zarówno w odniesieniu do architektury, jak i do wystroju wnętrz. Pragmatyczni mieszkańcy północnej części naszego kontynentu nauczyli się bowiem korzystać z tego, co daje natura i wykorzystywać oferowane przez nią możliwości.

Architektura skandynawska

Nie wdając się zanadto w szczegóły, warto powiedzieć, że Skandynawowie musieli i nadal muszą budować, by optymalnie wykorzystywać niewielkie powierzchnie. Ich kraje nie są duże, a znaczna część powierzchni nie nadaje się pod zabudowę ze względu na lesistość i podłoże. Trzeba więc racjonalnie gospodarować dostępnym miejscem, a zarazem dostosowywać budownictwo do surowego, chłodnego klimatu. Domy muszą być nie tylko ciepłe, a więc doskonale izolowane termicznie, ale i zapewniać ciepły, przytulny klimat poprzez odpowiednią aranżację wnętrz. Warto w tym miejscu polecić tekst „Technologie budowy domu z poddaszem a charakterystyka energetyczna”.

architektura skandynawska w domu

Skandynawom nie brak drewna, chętnie je więc wykorzystują zarówno jako budulec, jak i na materiał do produkcji mebli. Powszechnie znane jest ich zamiłowanie do materiałów naturalnych, a więc cegły i kamienia.

Skandynawski wystrój wnętrz

Ze względu na deficyt światła słonecznego, Skandynawowie stawiają we wnętrzach na jasne, naturalne barwy, wśród których dominuje biel. Często harmonizuje ona z ciepłą barwą drewna. W pomieszczeniach jest przeważnie dużo lamp stojących i wiszących, a o przytulny klimat dbają także świece. Aby uniknąć monotonii, stosowane są wyraziste dodatki kolorystyczne w postaci poduszek, pledów, obrazów i obrazków na ścianach czy doniczek z roślinami.

Im więcej naturalnych materiałów, tym lepiej. Drewniana podłoga, drewniane lub wiklinowe meble. Te tapicerowane obite są przeważnie grubymi tkaninami.

Zauważalny jest też trend do łączenia starego z nowym: w jednym pomieszczeniu mogą się znajdować meble nowoczesne wraz z antykami.

styl skandynawski we wnętrzu

Liczy się także przestrzeń. Białe ściany, a często też biała podłoga powiększają optycznie każdy pokój. Mebli powinno być tylko tyle, ile naprawdę potrzeba – w stylu skandynawskim istotny jest minimalizm, tu nie wolno zagracać pomieszczeń.

Projekty domów z aranżacją wnętrz

Miłośników skandynawskiego stylu, ale nie tylko ich, zainteresują zapewne projekty domów wraz z wizualizacją urządzonych wnętrz. Można je znaleźć na stronie DomoweKlimaty.pl. Są wśród nich interesujące aranżacje kuchni, salonów, łazienek i sypialni, zwłaszcza tych na górnej kondygnacji.