Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Kraków

Darmowe kursy i szkolenia w Krakowie

Kto powiedział, że szlifowanie swoich umiejętności biznesowych musi być kosztowne? W pewnym sensie odszukanie atrakcyjnych perspektyw edukacji poprzez kursy i szkolenia może zostać uznane za pierwszy etap w rozwoju własnej przedsiębiorczości. Co interesujące, wiele z dostępnych programów szkoleń jest zupełnie darmowa – aby dostać się na jeden z nich, potrzebna jest zaledwie stosowna aplikacja, a czasem także spełnienie pewnych warunków. Czy darmowe kursy są równie prestiżowe, co te odpłatne? Jak dostać się na tego typu szkolenie? Pytań nasuwa się wiele, dlatego warto zaczerpnąć informacji spróbować wykorzystać te, niezwykle atrakcyjne perspektywy.

Szkolenia dofinansowane – co warto o nich wiedzieć?

Wiele z „darmowych” kursów, które cieszą się największą popularnością, tak naprawdę nie jest do końca darmowa, lecz ich uczestnicy nie muszą ponosić kosztów związanych z zajęciami, gdyż są one sponsorowane przez jedną z organizacji, które na celu mają podnieść ogólny poziom kwalifikacji na rynku pracy.

Najczęściej są to szkolenia, za którymi stoi:

  • Unia Europejska – Fundowanie kursów przez UE zazwyczaj polegają na pokryciu większej części związanych z nimi kosztów. Przedsiębiorcy, szczególnie ci, którzy należą do małych i rozwijających się firm, zazwyczaj spłacają zaledwie 20% wymaganej kwoty.
  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy – Pomoc finansową do zorganizowania szkoleń można odszukać także na poziomie lokalnym. Aplikując do Powiatowego Urzędu Pracy, mamy duże szanse na uzyskanie niemałej kwoty do wydania na przeprowadzenie wybranych szkoleń. Jej faktyczna wysokość jest zależna od wielkości firmy.

Czy istnieją całkowicie bezpłatne szkolenia?

Jeśli dość długa i często skomplikowana procedura aplikowania na szkolenia dofinansowywane nie wydaje nam się atrakcyjną opcją, nadal mamy szansę natrafić na interesujące perspektywy rozwoju – wystarczy lepiej zapoznać się z rynkiem. Istnieje wiele fundacji, które zajmują się doszkalaniem pracowników w ramach swoich wyspecjalizowanych programów. Tego typu kursy są całkowicie darmowe, chociaż w niektórych przypadkach wiążą się z jednoczesnym odbywaniem pracy w ramach czegoś, co można przyrównać do standardowego stażu.

Jak można się spodziewać, kursy te przyciągają dość dużo aplikantów, gdyż możliwość dokształcenia się bez ponoszenia kosztów pieniędzy naturalnie wydaje się bardzo atrakcyjna, niezależnie od branży, w której operujemy. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku kursów, które nie dotyczą żadnego, specyficznego zawodu, skupiając się natomiast na kwalifikacjach pobocznych, takich jak umiejętności miękkie, przedsiębiorczość, wiedza z zakresu biznesu, zarządzania i efektywnej pracy.

Znaczenie bezpłatnych szkoleń – czy podnoszą one nasze kwalifikacje?

Nie każdy kurs musi wiązać się z otrzymaniem certyfikatu. Wiele z darmowych szkoleń działa na nieco bardziej naturalnych zasadach, gdyż uczęszcza się z myślą o nabyciu umiejętności, a nie uzyskaniu związanej z nimi dokumentacji. Dobrym przykładem mogą okazać się tu szkolenia online, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności.

Czytaj Więcej