Wosk sojowy to coś co weganie pokochali niemal natychmiast, natomiast pozostali wciąż przekonują się do tego produktu. Nie znajdziemy w nim żadnych substancji odzwierzęcych, a do tego jest w pełni bezpieczny dla dzieci oraz dla ludzi cierpiących na astmę i wszelkie alergie. Jako, że pochodzi z natury jest całkowicie bezpieczny dla naszego środowiska. Jakie jeszcze zalety mają świece z wosku sojowego?

Ostatnimi czasy, coraz popularniejsze stają się naturalne świece zapachowe, a spośród nich sporym powodzeniem cieszy się świeca sojowa . Dlaczego sięgamy po nią aż tak często? Skąd biorą się jej wyjątkowe właściwości?

Jak to się zaczęło?

Sojowy wosk, który jest doskonałym surowcem na świece, powstaje z ziaren soi. Soja jest rośliną lecznicą, gdyż jej właściwości pozwalają chociażby łagodzić objawy menopauzy, obniżać poziom ciśnienia oraz zapobiegać osteoporozie. Powstający wosk sojowy, otrzymujemy w postaci oleju naturalnego w utwardzonej formie. Podczas działania wyższej temperatury, zamienia się on w olejek, który często stosuje się podczas masażu ciała.

Dostępne rodzaje wosków sojowych

Sojowy wosk jest dla nas dostępny w kilku rodzajach, a ich podział dotyczy głównie zastosowania. Są to zatem:

Woski miękkie, którymi zalewa się pojemniki z różnych materiałów. Są one często stosowane, przy produkcji świec zapachowych oraz tych do masażu. Woski tego typu cechuje dobra przyczepność do szkła oraz gładka powierzchnia, gdy dojdzie do jego zakrzepnięcia.

Woski twarde, zwane też pillarami używa się do wotywnych, filarowych świec. Powierzchnia tych wosków posiada bardzo gładką i aksamitną powierzchnię, a po zastygnięciu pozwalają wymodelować różne formy świec.

Naturalna świeca sojowa – co warto o niej wiedzieć?

Zapach wosku sojowego

Z wosku sojowego wykonuje się nie tylko świece ozdobne, ale przede wszystkim te zapachowe. Już sam wosk posiada bardzo przyjemną woń. Jest ona lekko słodka i pudrowa, stąd też stanowi idealną bazę pod różne zapachy. Sojowe świece uszlachetnia się przygotowanymi już kompozycjami zapachowymi. W wypadku różnych rodzajów wosku, można zastosować maksymalnie od 6 do 14% kompozycji zapachowych.

Sojowy wosk doskonale łączy się też z naturalnymi olejkami eterycznymi. Dzięki temu, udaje się uzyskać nie tylko wyjątkowy zapach, ale też aromaterapeutyczne działanie. Oprócz tego, eteryczne olejki pozwalają na tworzenie swych własnych olejkowo – zapachowych mieszanek, a to z pewnością ubogaci dosłownie każdą świecę.

Świece sojowe, względem tych parafinowych…

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że parafinowa świeca tworzy szkodliwą i lotną sadzę. Kiedy ta jest zapalona, podnosi się poziom CO2 w otoczeniu. Co więcej, może powodować bóle głowy, a dodatkowo wydziela nieprzyjemny zapach parafiny. Jeśli przyszło już nam je kiedykolwiek stosować, zapewne przekonaliśmy się, że parafinowy wosk bardzo ciężko się zmywa, a ponadto pozostawia ślady na wszelkich powierzchniach, szczególnie na ubraniach. Jako, że temperatura jego topnienia jest bardzo wysoka, istnieje ryzyko poparzenia się. Niestety, zawiera ona też sporo chemicznych dodatków.

Sojowe świece ręcznie robione są produktami, które są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy dbają o zdrowie swoje i najbliższych, ale też o środowisko. Należy także dodać, że pochodzą one ze źródeł odnawialnych. Świeca tego typu, w ogóle nie jest toksyczna, natomiast biodegradowalna. Nie spowoduje bólu głowy, jednak zrelaksuje i odpręży nas po bardzo ciężkim dniu. Nie ciężko zauważyć, że wraz z innymi naturalnymi produktami jest bardzo często stosowana do zabiegów pielęgnacyjnych przez różne salony kosmetyczne. Wraz z działaniem ciepła, wosk ten przybiera postać bardzo ładnie pachnącego i ogrzewającego skórę olejku. W temacie wosku sojowego należy także zdementować pewien mit. Otóż nie jest on w stanie nas poparzyć, gdyż temperatura jego spalania jest o wiele niższa, niż w wypadku świecy parafinowej.