Dobra komunikacja w zespole to gwarancja sukcesu. Niestety, przywódcy, a więc osoby, które uważają się za liderów w organizacjach, np. wielu menedżerów, często o tym zapominają. Uważają, że do nich należy planowanie, do reszty zespołu wykonywanie prac i na tym dyskusje się kończą. Tymczasem, dobra komunikacja w zespole potrafi sprawić, że wszystkie podejmowane działania są znacznie sprawniejsze i efektywniejsze.

Komunikacja w zespole – sprawa podmiotowa

Dlaczego dobra komunikacja w zespole jest tak ważna? Ponieważ to ona jest gwarancją skutecznej pracy. Szybki przepływ informacji, wymiana poglądów, wzajemne poszanowanie – to wszystko zawiera się w dobrej komunikacji. A co może ją zakłócić? Z pewnością jest to stres i niedostępność do lidera, który zamiast dawać przykład, rozdziela pracę i spodziewa się jak najlepszych wyników, nie dostrzegając, że niektórych rzeczy nie da się zrobić, a inne są możliwe tylko wtedy, gdy zmienione zostaną założenia lub sposoby dojścia do celów.

Zachowania lidera – zwiększ szanse na dobra komunikacje

Aby zwiększyć swoje szanse na bycie dobrym liderem, warto wyćwiczyć pewne zachowania lidera. Jakie to zachowania? Przede wszystkim poczucie własnej wartości. Liderem nie może być osoba, która nie wierzy w swoje siły, która nie wierzy, że nie potrafi dobrze zorganizować zadań i zespołu. Dlatego, wiara we własne siły i możliwości oraz poczucie własnej wartości to podstawa. Jednocześnie dobry lider nie może zapominać o pokorze. Komunikacja w zespole, jeżeli jest na dobrym poziomie, potrafi tego szybko nauczyć. Często okazuje się, że nie tylko lider ma najlepsze pomysły i powinien potrafić się z tym pogodzić. Lider jest częścią zespołu i wszyscy grają do tej samej bramki! Pro aktywność i samodzielność to kolejne cechy dobrego lidera. Tylko wtedy, gdy lider sam coś robi, daje przykład i nie jest bierny, będzie szanowany przez zespół. Członkowie zespołu będą chcieli mu dorównać, tworząc zgrany team. Pozytywne myślenie – osoba, która jest zawsze negatywne nastawiona do wszystkich pomysłów, do celów, do sposobów ich osiągania, nie może być dobrym liderem.

Jaka budować komunikację w zespole

Pozytywne myślenie i emanowanie entuzjazmem – pomaga. Co więcej, bardzo wpływa na poprawę komunikacji w zespole. Nie można zapominać też o współzależności. Wiąże się ona z pokorą, o której była już mowa. Otóż, wszyscy członkowie zespołu są od siebie zależni. To, jak każdy wykona pracę, odbije się na całym zespole, również na liderze. Dlatego, trzeba mieć świadomość, że działa się wspólnie, a bez dobrej komunikacji w zespole, nie jest to możliwe. Umiejętność kreowania wizji. Prościej mówić, dobry lider powinien potrafić kreować cele, ale też realne sposoby dojścia do nich. Stawianie celów ponad miarę może znacznie osłabić zapał zespołu. Do celu można dojść mniejszymi lub dużymi krokami, tylko wtedy, gdy będzie to cel realny. Dobry lider nie powinien zapominać również o tym, że trzeba cały czas się uczyć i dokształcać się. Skończone studia nie gwarantują wiedzy na całe życie, wciąż trzeba się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Doskonałym sposobem jest wzięcie udziału w szkoleniu z przywództwa. Intuicja to również ważna cecha lidera. Intuicji warto niekiedy zaufać!

Szkolenie z przywódca – poszerz swoje horyzonty

Szkolenie z przywództwa rozszerza horyzonty, daje komplet narzędzi relacyjnych, które można, a nawet trzeba wykorzystywać tak często, jak to tylko możliwe. Otwarta komunikacja w zespole może w znaczny sposób wpłynąć na wszystkie działania, ale przede wszystkim na efekty pracy w zespole. Szkolenie z przywództwa to przede wszystkim praca nad sobą. Kiedy pewne mechanizmy zostaną już trwale wyrobione w zachowaniu, będą pozytywnie przekładać się na zespół, który będzie uczył się ich od ciebie. Ucz się dobrej komunikacji – tylko wtedy będziesz dobrym liderem!