Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kraków

Bogdan Tosza – reżyser teatralny, publicysta, wykładowca, animator kultury, Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie od 2012 roku, obchodzi jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. W poniedziałek, 11 lutego, podczas uroczystości w Filharmonii Krakowskiej, otrzymał z rąk zastępcy prezydenta Krakowa Bogusława Kośmidra odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy
Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dr hab. Bogdan Tosza studiował filologię polską i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię dramatu w krakowskiej PWST im. Ludwika Solskiego. W latach 1992-2003 pełnił funkcję dyrektora Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, a w latach 2004-2006 Teatru Polskiego we Wrocławiu. W latach 1987 i 1988 stypendysta Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (Thalia Theater, Hamburg). W latach 2009-2011 był dyrektorem festiwalu Łódź Czterech Kultur. Od października 2012 roku pełni funkcję Dyrektora Naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Aktualnie nadzoruje prowadzoną w gmachu przy ul. Zwierzynieckiej inwestycję pn. „Remont i modernizacja zabytkowego obiektu stanowiącego siedzibę krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego”. Pomimo utrudnień Filharmonia prowadzi pełną działalność z bogatą ofertą koncertową skierowaną do każdego odbiorcy począwszy od najmłodszych, a nie zapominając o seniorach. Instytucja realizuje programy Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Miejskiej, Karty Seniora. Bogdan Tosza od stycznia 2019 pełni funkcję Koordynatora Roku Stanisława Moniuszki 2019 – teren Małopolska.

W Polsce i za granicą wyreżyserował ponad 50 spektakli. Pracował w teatrze i operze, w radiu i telewizji. Jest też wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz scenografii krakowskiej ASP.

Wydał tom szkiców „Pisane na stronie” (2007) i „Stanisław Wyspiański. Obraz bohatera” (2012).

W 1999 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2002 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2011 Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Bogdan Tosza jest osobowością Krakowa, którego działalność artystyczna współtworzy kulturalną historię miasta.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.